Jak co roku 18 września 2017 roku odbyła się Sztafeta Zwycięstwa Szlakiem Walk Partyzanckich AK i BCh. Wzięły w niej udział reprezentacje szkół, służb mundurowych oraz indywidualni biegacze. Założeniem biegu było nie tylko współzawodnictwo sportowe, ale i upamiętnienie pacyfikacji Wiśniowej i Lipnika. Uroczystości, w których udział wziął senator Andrzej Pająk rozpoczęła Msza Święta na Cmentarzu Parafialnym w Wiśniowej. Zaraz po niej wszyscy zebrani przenieśli się do dobczyckiego Rynku, gdzie wystawiono wartę honorową, odczytano Apel Poległych, oddano salwę honorową oraz złożono kwiaty przy symbolicznym Grobie Nieznanego Żołnierza.

 

Wypełniona widownia sali teatralnej Wadowickiego Centrum Kultury była zapewne najlepszym podziękowaniem dla artystów z działającego przy Parafii św. Macieja w Andrychowie Teatru JaNowego, którzy przedstawili spektakl zatytułowany „Polska dziś woła nas”. Na widowni obecni byli m.in. emerytowany ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej ks. biskup-senior Tadeusz Rakoczy, proboszcz parafii Św. Macieja w Andrychowie ks. prał. Stanisław Czernik oraz senator Andrzej Pająk. Widowisko poświęcone Żołnierzom Wyklętym, a oparte na losach partyzantów dowodzonego przez kapitana Henryka Flamego „Bartka” Zgrupowania NSZ VIII Okręgu Śląskiego, w piękny i żywy sposób pokazało prawdę o najnowszej historii Polski i Polaków, zniewalanych przez system komunistyczny. Spektakl grany w Wadowickim Centrum Kultury idealnie „zgrał się” z przyjęciem w piątek 15 września 2017 roku przez Sejm RP uchwały oddającej hołd żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych, drugiej pod względem liczebności formacji zbrojnej polskiego podziemia niepodległościowego, podporządkowanej jedynemu legalnemu Rządowi RP, który z racji okupowania Polski przez niemiecką III Rzeszę oraz sowiecką Rosję przebywał w Londynie.

 

W czwartek 14 września 2017 r. odbyło się uroczyste otwarcie filii Ośrodka Rehabilitacyjno -Edukacyjno - Wychowawczego w Tarnawie Górnej. Na otwarciu zgromadzili się podopieczni OREW-u, ich rodzice, Senator Andrzej Pająk, przedstawiciele lokalnych władz, członkowie Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zawoi, sponsorzy i liczni goście. Po wysłuchaniu przemówień, zebrani obejrzeli przedstawienie przygotowane przez podopiecznych OREW z Tarnawy Górnej i ich opiekunów. Senator Andrzej Pająk podkreślił, że placówka w Tarnawie „to gałązka na pniu, który wyrósł w Juszczynie”. Wspomniał także założycielkę Stowarzyszenia oraz „matkę chrzestną OREW-u” Zytę Jagosz. Dodał także, że „ból i cierpienie kształtuje ludzi i wspólnotę”.Na koniec poświęcono budynek oraz zakupiony przez Stowarzyszenie samochód, który ma służyć obu placówkom.

 

 

 

W dniu 13 września 2017 r. na stadionie MKS „Skawa” w Wadowicach przeprowadzono XVIII Wojewódzkie Zawody PSP w Sporcie Pożarniczym. W zawodach udział wzięło 19 drużyn reprezentujących wszystkie Komendy Miejskie i Powiatowe PSP województwa małopolskiego. Komisję sędziowską stanowili strażacy Wojewódzkiej Komisji Sędziowskiej KW PSP w Krakowie. Uroczyste zakończenie i wręczenie nagród odbyło się na stadionie MKS „Skawa” w Wadowicach. W uroczystym zakończeniu udział wzięli m.in.: Senator RP – Andrzej Pająk, małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej - nadbrygadier Stanisław Nowak wraz z zastępcą – st. bryg. Markiem Bębenkiem, były komendant główny PSP – nadbrygadier w st. sp. Kazimierz Krzowski oraz komendanci powiatowi i miejscy PSP województwa małopolskiego.

 

Uroczystość symbolicznej koronacji kopii obrazu Czarnej Madonny z Częstochowy - Matki Boskiej Kahlenberskiej - w unikalnej perłowej sukni odbyła się na wiedeńskim wzgórzu Kahlenberg w 334. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej i 34. rocznicę obecności papieża Jana Pawła II w dniu 10 września 2017 r. W uroczystościach uczestniczyli m.in. sekretarz stanu - szef Gabinetu Prezydenta w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski; sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu do spraw dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders; marszałek senior Józef Zych oraz senatorowie Andrzej Pająk i Jerzy Fedorowicz. Obchody współorganizował Instytut Polski w Wiedniu.

Uroczystości na wzgórzu Kahlenberg, skąd król Jan III Sobieski dowodził wojskami w czasie bitwy pod Wiedniem w 1683 r., zainaugurowało złożenie kwiatów w kaplicy Jana III Sobieskiego przy Kościele pw. św. Józefa. Wieńce składały polskie delegacje, przedstawiciele ambasady RP, Konsulatu Generalnego RP, Instytutu Polskiego oraz Stałego Przedstawicielstwa RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych i organizacjach międzynarodowych w Wiedniu.

Mszę św. celebrowali biskup diecezji Hamilton na Bermudach Wiesław Śpiewak, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Mirosław Buzun oraz opat i primiceriusz Opactwa w Klosterneuburgu ks. Bernhard Backovsky. Podczas nabożeństwa nad kopią wizerunku Ikony Jasnogórskiej umieszczona została korona wykonana ze złota stanowiącego ofiarą wiernych i parafian kościoła. O oprawę muzyczną nabożeństwa zadbał Chór Archikatedry Katowickiej pod dyrekcją Krzysztofa Kagańca.

 

 

 

W sobotę 9 września 2017 r. w ogrodach Ambasady RP w Wiedniu odbyła się uroczystość otwarcia XXVI Dni Kultury Polskiej w Austrii, w której uczestniczyli zaproszeni goście: senator Andrzej Pająk - członek senackiej Komisji Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Monika Szmigiel-Turlej, Charge'd'affaires Ambasady RP w Wiedniu, były minister obrony narodowej Austrii Werner Fasslabend z małżonką, Magdalena Łyżnicka – Sanczenko, dyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji, Beata Krzemińska, rzecznik biura marszałka woj. kujawsko-pomorskiego, Jan Ryłko, prezes Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Czeskim Cieszynie, a także przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych husarii: Chorągiwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, Chorągwi Husarii Marszałka Kujawsko-Pomorskiego oraz Chorągwi Podlasia. Goście obejrzeli film promujący Polskę "Polska-moja Ojczyzna", wystawę polskich artystów: „Impresje znad Wisły”, którą przygotowała Galeria Meduna oraz występ Zespołu Pieśni i Tańca „Suszanie” - reprezentacyjnego zespołu gminy Sucha Górna w Republice Czeskiej.

 

 

W trzebińskim „Sokole” z okazji jubileuszu 200-lecia nadania praw miejskich Trzebini w dniu 6 września 2017 r. odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Trzebini VII kadencji, w której udział wziął senator Andrzej Pająk. Parlamentarzysta w słowach, skierowanych do zgromadzonych podkreślił, że jubileusz 200-lecia nadania Trzebini praw miejskich swoim znaczeniem dla jej mieszkańców wpisuje się w inne, znacznie większe jubileusze obchodzone w tym roku, również stanowiące część naszej historii, jak 100-lecie objawień fatimskich czy 300. rocznica zwołania Sejmu Niemego.

Następnie życzenia i kwiaty na ręce obecnego burmistrza złożyli samorządowcy z Powiatu Chrzanowskiego, ponadto gratulacje przekazali też burmistrzowie i wójtowie z zaprzyjaźnionych gmin: Alwerni, Babic, Chrzanowa, Chełmka, Libiąża i Krzeszowic. Do życzeń dla władz samorządowych i mieszkańców dołączyli się również inni goście uroczystości.

Oficjalną część spotkania zakończyło podjęcie przez Radę Miasta uchwały w sprawie uczczenia Jubileuszu 200-lecia nadania praw miejskich Trzebini, po czym zgromadzeni wysłuchali krótkiego koncertu polskich piosenek oraz mieli okazję obejrzeć spektakl typu „światło i dźwięk”, w ciekawy sposób prezentujący niektóre wydarzenia z historii naszego miasta oraz jego współczesne klimaty.

 

 

 

W dniu 4 września 2017 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Andrychowie odbyła się powiatowa inauguracja roku szkolnego 2017/2018. W uroczystości wzięli udział m.in. senator Andrzej Pająk, starosta Bartosz Kaliński oraz samorządowcy gminni i powiatowi. W programie uroczystości były: przemówienia zaproszonych gości jak i dyrektora liceum p. Pawła Mrzygłóda, prezentacja szkoły, uroczyste ślubowanie klas pierwszych, prezentacja historii szkoły, wręczenie stypendiów naukowych dla szkół ponadgimnazjalnych oraz nagród dla uczniów szkół specjalnych oraz część artystyczna w wykonaniu uczniów I LO z Andrychowa.

 

 

Dzisiaj...
Dzisiaj jest: 24 Kwiecień 2024    |    Imieniny obchodzą: Aleks, Grzegorz, Aleksander
Kontakt

Biuro Senatora Andrzeja Pająka

poniedziałek - piątek od godz. 8:30 do 14:00

ul. Adama Mickiewicza 139

34-200 Sucha Beskidzka

e-mail: biuro@pajakandrzej.pl

e-mail: dyrektor@pajakandrzej.pl

tel/fax: 33 873 39 16, 504 751 148, 504 751 163

 

 

Filia Biura Senatorskiego

w Trzebini

ostatni piątek miesiąca od godz. 9:00 do 11:00

ul. Rynek 18 (II piętro)

32-540 Trzebinia

 

Filia Biura Senatorskiego

w Wadowicach

poniedziałek od godz. 10:00 do 12:00

ul. Karmelicka 5

34-100 Wadowice

Budynek ZOZ (parter)


Pogoda
Klub Parlamentarny PIS

MyPIS

Informacja Samorządowa

Regionalny Portal Informacyjny

Małopolska Kronika Beskidzka

ALTERNATYWA PIS


Joomla extensions by Siteground Hosting