W dniu 27 kwietnia 2017 r. zakończyło się 40. posiedzenie Senatu. Izba rozpatrzyła na nim 13 ustaw, do 3 wprowadziła poprawki. Senatorowie przyjęli opinie o niezgodności z zasadą pomocniczości: projektu dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej (COM(2016)864) oraz projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie wewnętrznego rynku energii elektrycznej (COM(2016)861). Senat odwołał senatora Michała Seweryńskiego z funkcji przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji i powołał na nią senatora Roberta Mamątowa. Senator Michał Seweryński na poprzednim posiedzeniu został wybrany na wicemarszałka Senatu.

Więcej…

 

PAMIĘĆ TO NASZA OJCZYZNA

 

„A po tych wszystkich, którzy szli przed nami

Z krzykiem: Ojczyzno – i z męką szaloną,

A po tych wszystkich, co ginęli sami,

Aby nas zbawić swoją krwią czerwoną,

Za śmierć dla jutra, za ten lot słoneczny,

O Polsko! Odmów: „odpoczynek wieczny!…”

Artur Oppman

 

Gromadząc się dzisiaj w Roczynach, by dokonać odsłonięcia dwóch obelisków poświęconych: Żołnierzom Wyklętym walczącym o niepodległą Ojczyznę w latach 1944 – 1963 oraz Oficerom Polskim rozstrzelanym w Katyniu i Delegacji Polskiej na czele z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, która zginęła pod Smoleńskiem, pytamy o sens takiej inicjatywy budowania pomników, obelisków, które mają nam swoją obecnością, stale przypominać o przeszłych wydarzeniach. Niepotrzebnie będą nam zabierać czas na wspominanie umarłych, ich tragicznych losów, które już się nie odwrócą. Ale to działanie nie im jest potrzebne, ale nam i naszym dzieciom oraz wnukom. Co stanie się z człowiekiem, ze społeczeństwem, co się stanie z narodem, z całym kontynentem, gdy zaczną tracić pamięć, gdy ją całkowicie utracą? Nie miał najmniejszych wątpliwości wielki poeta polski Cyprian Kamil Norwid: przestaną istnieć. A jaka jest fundamentalna dewiza narodu wybranego, narodu żydowskiego?! „Przekazujemy pamięć albo znikamy z mapy”.

Cytowany na początku przeze mnie poeta Artur Oppman woła: za tych wszystkich, co pomarli, za wolność naszego narodu: Polsko! Odmów: „wieczne odpoczywanie racz im dać Panie”. Dlatego każdy, kto cieszy się wolnością dzięki ich ofierze, ma obowiązek pamiętać, pamiętać, pamiętać! Dlatego my dzisiaj tutaj zgromadzeni chcemy pamiętać:

- o około 8 tysiącach Żołnierzy Wyklętych, zabitych w walce;

- o ponad 30 tysiącach zakatowanych i zamordowanych w więzieniach i katowniach UB;

- o około 50 tysiącach rodaków zesłanych w bezkresy sowieckiego państwa;

- o około 40 tysiącach uwięzionych, którzy przeżyli, ale zdrowie tak fizyczne jak i psychiczne

tam zostawili;

- o traumie rodzin tych wszystkich zabitych i uwięzionych;

- o tej krwawiącej ranie pozostawionej na naszym narodzie;

- i o tym, że sprawcami tej wielkiej rany byli niestety w większości nasi rodacy.

 

To jest cena zapłacona przez Polaków w tym 19 – letnim tragicznym boju o Niepodległą. Boju, podjętego w obliczu miażdżącej przewagi wroga, zdrady i obojętności sojuszników i świata.

Więcej…

 

W dniu 21 kwietnia 2017 r. zakończyło się 39. posiedzenie Senatu. Izba rozpatrzyła na nim 8 ustaw i przyjęła je bez poprawek. Zdecydowała o wniesieniu do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Podjęto też uchwałę z okazji 150. rocznicy powstania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Ponadto Izba odwołała Grzegorza Czeleja z funkcji wicemarszałka Senatu i wybrała na nią senatora Michała Seweryńskiego. Na początku obrad senatorowie uczcili minutą ciszy, zmarłego 31 marca 2017 r., senatora I kadencji Erwina Kruka.

Więcej…

 

Senator Andrzej Pająk oraz zarząd powiatowy Prawa i Sprawiedliwości zapraszają na spotkanie otwarte z historykiem Pawłem Zyzakiem autorem publikacji "Efekt domina. Czy Ameryka obaliła komunizm w Polsce?”, a wcześniej biografii Lecha Wałęsy. Najnowsza książka Pawła Zyzaka jest zwieńczeniem jego sześcioletnich badań nad istotą stosunków amerykańsko-polskich w XX wieku, prowadzonych na dwóch kontynentach. Autor koncentruje się na dekadzie lat 80., gdy uległy one nasileniu po powstaniu „Solidarności”.

Historyk kreśli dzieje Polski na tle polityki globalnej, zderzając plany kręgów biznesu i świata związkowego. Bada wpływ międzynarodowych ośrodków finansowych na sytuację polityczną w Polsce i kwestię finansowania „podziemia” solidarnościowego przez zachodnie rządy, związki zawodowe, fundacje, kościoły, ale także - służby specjalne. Z jego pracy wyłania się wielość ośrodków wpływu w USA i sprzeczność ich wzajemnej polityki względem Polski.

 

 

 

W niedzielne południe 9 kwietnia 2017 r. w Roczynach koło Andrychowa odbyła się piękna patriotyczna uroczystość, podczas której odsłonięto obeliski poświęcone pomordowanym w Katyniu w 1940 roku i poległym w Smoleńsku w 2010 r. oraz Żołnierzom Wyklętym – Niezłomnym. Wśród gości nie zabrakło senatora Andrzeja Pająka, który w swoim wystąpieniu podkreślił wagę tej niezwykłej inicjatywy. Uroczystość zorganizował miejscowy Komitet Parafialny Parafii pw. św. Urbana. Uczestnikami uroczystości było liczne grono weteranów Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Narodowych sił Zbrojnych i Narodowej Organizacji Wojskowej, oraz ich rodzin.Wartę honorową przy obeliskach wystawili członkowie Związku Strzeleckiego z Andrychowa, Stowarzyszenia Obrony Terytorialnej „Granit” z Wadowic oraz grup rekonstrukcyjnych Żołnierzy Wyklętych z Bielska-Białej i Żywca. Obecne były pododdziały Strzelców oraz grupa konna ze stadniny w Sułkowicach.

 

 

 

W sobotę 8 kwietnia 2017 r. już po raz siedemnasty Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zorganizowało konkurs „Stół Wielkanocny” który tradycyjnie przygotowano w Ośrodku Hotel & Spa Kocierz. Jak co roku nie zabrakło gości, wśród których byli senator Andrzej Pająk i poseł Marek Polak. Obecni byli także przedstawiciele powiatu w osobach starosty i radnych powiatowych oraz radni gmin, których reprezentacje brały udział w konkursie. W konkursie wzięło udział siedemnaście kół gospodyń aż z czterech powiatów Małopolski. Gospodynie konkurowały w pięciu kategoriach: stół wielkanocny, palma wielkanocna, koszyczek ze święconką, stroik wielkanocny i nalewka.

 

W sobotnie popołudnie 8 kwietnia 2017 r. senator Andrzej Pająk wziął udział w przedświątecznej imprezie pn. Tradycja Wielkanocna w gminie Spytkowice. Parlamentarzysta w swoim wystąpieniu podziękował za podtrzymywanie regionalnych tradycji, za chęć pracy społecznej oraz złożył wszystkim serdeczne życzenia świąteczne. Kolejnym punktem programu był koncert zespołu kameralnego pt. "Wiosenne inspiracje". Po występach muzycznych przyszedł czas na degustacje. Imprezie towarzyszył kiermasz wyrobów wielkanocnych przygotowany przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Spytkowicach oraz stoisko Towarzystwa Miłośników Ziemi Spytkowickiej.

 

 

 

XIII Powiatowy Konkurs Potraw i Palm Wielkanocnych odbył się w sobotę 8 kwietnia 2017 r. w Domu Ludowym w Bieńkówce. Tego dnia swoje świąteczne potrawy i wielkanocne palmy zaprezentowało 12 kół gospodyń z powiatu suskiego. Uczestniczki konkursu i przybyłych gości przywitał wójt gminy Budzów, a ze świątecznym przesłaniem wystąpił senator RP Andrzej Pająk. Po poświęceniu konkursowych potraw nastąpiła część artystyczna, podczas której wszyscy zebrani obejrzeli program „Gość oczekiwany” w wykonaniu Grupy Apostolskiej z Bieńkówki. Po przedstawieniu do pracy przystąpiła komisja degustując smakołyki z poszczególnych stołów, a muzyczną oprawę tej części konkursu zapewnił zespół „Budzowskie Kliszczaki”.

 

 

 

 

Dzisiaj...
Dzisiaj jest: 24 Kwiecień 2024    |    Imieniny obchodzą: Aleks, Grzegorz, Aleksander
Kontakt

Biuro Senatora Andrzeja Pająka

poniedziałek - piątek od godz. 8:30 do 14:00

ul. Adama Mickiewicza 139

34-200 Sucha Beskidzka

e-mail: biuro@pajakandrzej.pl

e-mail: dyrektor@pajakandrzej.pl

tel/fax: 33 873 39 16, 504 751 148, 504 751 163

 

 

Filia Biura Senatorskiego

w Trzebini

ostatni piątek miesiąca od godz. 9:00 do 11:00

ul. Rynek 18 (II piętro)

32-540 Trzebinia

 

Filia Biura Senatorskiego

w Wadowicach

poniedziałek od godz. 10:00 do 12:00

ul. Karmelicka 5

34-100 Wadowice

Budynek ZOZ (parter)


Pogoda
Klub Parlamentarny PIS

MyPIS

Informacja Samorządowa

Regionalny Portal Informacyjny

Małopolska Kronika Beskidzka

ALTERNATYWA PIS


Joomla extensions by Siteground Hosting