Obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja w Skawicy – przemówienie senatora Andrzeja Pająka

W środę 3 maja 2017 r. pod stojącym na skawickim placu Jana Pawła II pomnikiem Pamięci Pokoleń świętowano rocznicę Konstytucji 3 Maja. W imprezie wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i gminnych, nie zabrakło tradycyjnie senatora Andrzeja Pająka, który wygłosił okolicznościowe przemówienie. Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja uświetniła występem Orkiestra Dęta ze Skawicy, a program artystyczny przygotowała młodzież z miejscowego Zespołu Szkół. Przedstawiciele instytucji działających na terenie gminy złożyli pod pomnikiem kwiaty.

„NA TYM FUNDAMENCIE MOŻNA ODBUDOWAĆ WSZYSTKO”

Wybitny polski historyk, publicysta, nauczyciel akademicki prof. Andrzej Nowak podczas niedawnego wykładu w klubie „Ronina” przypomniał nam wobec absurdalnych oskarżeń, że to co dobre zawdzięczamy łasce władców PRL, którzy zdecydowali się podzielić odpowiedzialnością za Polskę przy Okrągłym Stole, albo Europie w roku 2004 przyjmującej nas do swej struktury, następującą prawdę: „Nie możemy na to godzić w imię prawdy historycznej. Powinniśmy bronić prawdy historycznej o naszej historii, która jest dłuższa niż ostatnie 100 lat, nie zaczyna się też 4 czerwca 1989 r., ani 13 grudnia 1981 r., kiedy niektórzy rzucili legitymację partyjną i uważają, że od tego momentu zaczyna się historia, ani nie zaczyna się nawet 11 listopada 1918 r.”

Ile lat liczy Polska historia? Ponad 1050 liczy historia Polski , dokładnie opisana, bogata w wydarzenia wielkie, przynoszące chwałę, jak również te dramatyczne, wręcz tragiczne. Rok, który minął, rok 2016 – był Rokiem Jubileuszu 1050 – lecia Chrztu Polski. To w roku 966 historyczny władca Polski Mieszko I podjął decyzję o przyjęciu chrztu w obrządku zachodnim. To wydarzenie miało podstawowe znaczenie dla dziejów tak Narodu jak i Państwa. Od tego wydarzenia, od 966 roku Polski Naród miał zawsze pragnienie posiadania własnego, niezależnego państwa. W każdym czasie był gotowy zapłacić każdą cenę, by takowe własne i niezależne od obcych, państwo posiadać. Polska nie jest „znikąd”. Różne znamienite wydarzenia na przestrzeni tych ponad 1050 lat były udziałem tego Narodu. W dniu dzisiejszym wspominamy wielkie daty w naszej historii, dwa wielkie wydarzenia. Oba te wydarzenia łączą się, są dla nas Polaków przedmiotem dumy i nigdy nie powinny zniknąć z naszej pamięci, bo pamięć jest podstawowym czynnikiem, który decyduje o naszym istnieniu.

Zapytania, pytania w sprawach bieżących, oświadczenia
Głosowania

.

Oświadczenie majątkowe

Oświadczenie majątkowe Senatora RP [kliknij tutaj]

Przynależność do zespołów i grup parlamentarnych

 

  • Senacki Zespół Strażacki
  • Senacki Zespół Spółdzielczy
  • Parlamentarny Zespół na Rzecz Ochrony Życia i Rodziny
  • Parlamentarny Zespół Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych
  • Polsko - litewska grupa parlamentarna

Przynależność do komisji, podkomisji i klubów

W dniach 8-9 listopada 2011r. odbyło się I posiedzenie Senatu RP VIII kadencji. Posiedzenie zostało otwarte przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Bronisława Komorowskiego, a następnie nastąpiło powołanie Marszałka Seniora oraz sekretarzy pierwszego posiedzenia. Niezwykle uroczystym momentem było ślubowanie senatorów. "9 października naród polski jako najwyższy suweren w wolnych, demokratycznych i uczciwych wyborach powierzył wam mandat sprawowania zasadniczej części władzy ustawodawczej. Staliście się senatorami RP" - powiedział Stefan Jaworski, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, 8 listopada 2011 r. otwierając uroczystość wręczenia nowo wybranym senatorom zaświadczeń o ich wyborze.

 

 

Przewodniczący PKW przypomniał także, że dokładnie 21 lat temu przeprowadzono pierwsze w pełni wolne i demokratyczne wybory do Sejmu I kadencji i Senatu II kadencji. Ówczesna ordynacja do Sejmu powołała Państwową Komisję Wyborczą, która od tego czasu czuwa nad przebiegiem wyborów, i jako oryginalna instytucja, rzadko spotykana w świecie, stanowi obiekt zainteresowania zarówno w państwach demokratycznych, jak i krajach wychodzących z totalitaryzmu.

Przewodniczący PKW S. Jaworski życzył senatorom elektom sukcesów w działalności parlamentarnej.

W uroczystości uczestniczyli m.in.: marszałek Senatu dwóch poprzednich kadencji Bogdan Borusewicz, marszałek senior VIII kadencji Kazimierz Kutz, prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński, pierwszy prezes Sądu Najwyższego Stanisław Dąbrowski, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Antoni Górski i zastępca rzecznika praw obywatelskich Stanisław Trociuk.

W Senacie VIII kadencji zasiada 63 senatorów PO, 31 senatorów PiS, 2 senatorów PSL. Jeden z nowo wybranych senatorów został zgłoszony przez Komitet Wyborczy Wyborców Rafał Dutkiewicz (inicjatywa Obywatele do Senatu). Ponadto w senacie zasiada też 3 senatorów niezależnych: Marek Borowski, Włodzimierz Cimoszewicz i Kazimierz Kutz.

W trakcie pierwszego posiedzenia Senat w głosowaniu tajnym senatora Bogdana Borusewicza na Marszałka Senatu oraz senatorów Stanisława Karczewskiego, Marię Pańczyk-Pozdziej, Jana Wyrowińskiego na wicemarszałków Senatu. Ponadto również w głosowaniu tajnym wybrano ośmiu sekretarzy Senatu.

 

 

Dzisiaj...
Dzisiaj jest: 3 Maj 2024    |    Imieniny obchodzą: Maria, Nina, Aleksander - ¦więto Konstytucji 3-Maja
Kontakt

Biuro Senatora Andrzeja Pająka

poniedziałek - piątek od godz. 8:30 do 14:00

ul. Adama Mickiewicza 139

34-200 Sucha Beskidzka

e-mail: biuro@pajakandrzej.pl

e-mail: dyrektor@pajakandrzej.pl

tel/fax: 33 873 39 16, 504 751 148, 504 751 163

 

 

Filia Biura Senatorskiego

w Trzebini

ostatni piątek miesiąca od godz. 9:00 do 11:00

ul. Rynek 18 (II piętro)

32-540 Trzebinia

 

Filia Biura Senatorskiego

w Wadowicach

poniedziałek od godz. 10:00 do 12:00

ul. Karmelicka 5

34-100 Wadowice

Budynek ZOZ (parter)


Pogoda
Klub Parlamentarny PIS

MyPIS

Informacja Samorządowa

Regionalny Portal Informacyjny

Małopolska Kronika Beskidzka

ALTERNATYWA PIS