Obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja w Skawicy – przemówienie senatora Andrzeja Pająka

W środę 3 maja 2017 r. pod stojącym na skawickim placu Jana Pawła II pomnikiem Pamięci Pokoleń świętowano rocznicę Konstytucji 3 Maja. W imprezie wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i gminnych, nie zabrakło tradycyjnie senatora Andrzeja Pająka, który wygłosił okolicznościowe przemówienie. Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja uświetniła występem Orkiestra Dęta ze Skawicy, a program artystyczny przygotowała młodzież z miejscowego Zespołu Szkół. Przedstawiciele instytucji działających na terenie gminy złożyli pod pomnikiem kwiaty.

„NA TYM FUNDAMENCIE MOŻNA ODBUDOWAĆ WSZYSTKO”

Wybitny polski historyk, publicysta, nauczyciel akademicki prof. Andrzej Nowak podczas niedawnego wykładu w klubie „Ronina” przypomniał nam wobec absurdalnych oskarżeń, że to co dobre zawdzięczamy łasce władców PRL, którzy zdecydowali się podzielić odpowiedzialnością za Polskę przy Okrągłym Stole, albo Europie w roku 2004 przyjmującej nas do swej struktury, następującą prawdę: „Nie możemy na to godzić w imię prawdy historycznej. Powinniśmy bronić prawdy historycznej o naszej historii, która jest dłuższa niż ostatnie 100 lat, nie zaczyna się też 4 czerwca 1989 r., ani 13 grudnia 1981 r., kiedy niektórzy rzucili legitymację partyjną i uważają, że od tego momentu zaczyna się historia, ani nie zaczyna się nawet 11 listopada 1918 r.”

Ile lat liczy Polska historia? Ponad 1050 liczy historia Polski , dokładnie opisana, bogata w wydarzenia wielkie, przynoszące chwałę, jak również te dramatyczne, wręcz tragiczne. Rok, który minął, rok 2016 – był Rokiem Jubileuszu 1050 – lecia Chrztu Polski. To w roku 966 historyczny władca Polski Mieszko I podjął decyzję o przyjęciu chrztu w obrządku zachodnim. To wydarzenie miało podstawowe znaczenie dla dziejów tak Narodu jak i Państwa. Od tego wydarzenia, od 966 roku Polski Naród miał zawsze pragnienie posiadania własnego, niezależnego państwa. W każdym czasie był gotowy zapłacić każdą cenę, by takowe własne i niezależne od obcych, państwo posiadać. Polska nie jest „znikąd”. Różne znamienite wydarzenia na przestrzeni tych ponad 1050 lat były udziałem tego Narodu. W dniu dzisiejszym wspominamy wielkie daty w naszej historii, dwa wielkie wydarzenia. Oba te wydarzenia łączą się, są dla nas Polaków przedmiotem dumy i nigdy nie powinny zniknąć z naszej pamięci, bo pamięć jest podstawowym czynnikiem, który decyduje o naszym istnieniu.

Zapytania, pytania w sprawach bieżących, oświadczenia
Głosowania

.

Oświadczenie majątkowe

Oświadczenie majątkowe Senatora RP [kliknij tutaj]

Przynależność do zespołów i grup parlamentarnych

 

  • Senacki Zespół Strażacki
  • Senacki Zespół Spółdzielczy
  • Parlamentarny Zespół na Rzecz Ochrony Życia i Rodziny
  • Parlamentarny Zespół Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych
  • Polsko - litewska grupa parlamentarna

Przynależność do komisji, podkomisji i klubów

W dniach 20, 21 i 22 grudnia 2011 r. odbyło się 3. posiedzenie Senatu, podczas którego rozpatrzono 5 ustaw. Ustawa o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej, uchwalona przez Sejm 16 grudnia 2011 r., przewiduje m.in. wzrost od 1 stycznia 2012 r. akcyzy na olej napędowy i wyroby tytoniowe. Zakłada utrzymanie na obecnym poziomie wynagrodzeń w sektorze finansów publicznych, a także wynagrodzeń sędziów i prokuratorów. Obniżeniu do 30% ulegnie maksymalny poziom dotacji z budżetu państwa dla Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na dofinansowanie wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego. "Zamrożona" zostanie również wysokość przyszłorocznych odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Zgodnie z ustawą, szkolenia, staże podyplomowe i rezydentury dla lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych będą finansowane ze środków Funduszu Pracy. Ustawa wprowadza też nowe zasady zaokrąglania podstawy opodatkowania, co uniemożliwi zakładanie lokat bankowych z dzienną kapitalizacją odsetek, których zyski nie podlegają 19-procentowej stawce tzw. podatku Belki.

Komisja Budżetu i Finansów Publicznych wniosła o przyjęcie ustawy bez poprawek. W wyniku głosowania poparcie Senatu uzyskała poprawka senatora K. Kleiny, zgodnie z którą na utworzenie etatów w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich przeznaczono 1 mln zł. Za przyjęciem tzw. ustawy okołobudżetowej z tą zmianą głosowało 62 senatorów, 32 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.

Senat przyjął bez poprawek ustawy: zmieniającą ustawę o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej oraz niektórych innych ustaw; o zmianie ustawy o ewidencji ludności; o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Zgodnie z rekomendacją Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, Komisji Gospodarki Narodowej oraz Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, Senat przyjął też bez poprawek ustawę o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (57 głosów za, 30 przeciw). Izba nie poparła wniosku mniejszości tych komisji o odrzucenie ustawy (27 głosów za, 57 przeciw). Nowela, uchwalona w trybie pilnym przez Sejm 21 grudnia 2011 r., przewiduje wzrost o 2% składki na ubezpieczenie rentowe w części finansowanej przez płatników. Składka wzrośnie z 6 do 8% i będzie finansowana w 1,5% przez ubezpieczonego, a w 6,5% − przez pracodawcę.

Senat zdecydował ponadto o utworzeniu Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej. Przeprowadzono także drugie czytanie projektu uchwały ogłaszającej rok 2012 Rokiem Radia Wolna Europa, przygotowanego przez senatorów PO. W trakcie dyskusji zostały zgłoszone poprawki i projekt skierowano do Komisji Ustawodawczej.

Senat 90 głosami, przy 3 wstrzymujących się, podjął natomiast uchwałę o potępieniu stanu wojennego w 30. rocznicę jego wprowadzenia. Izba oddała w ten sposób cześć pamięci ofiar stanu wojennego i złożyła hołd "wszystkim niezłomnym, którzy prowadzili działalność opozycyjną, organizowali pomoc pokrzywdzonym, uczestniczyli w manifestacjach patriotycznych i w inny sposób przyczyniali się do zachowania wartości i aspiracji Polaków". W uchwale przypomniano, że już pierwszej nocy aresztowano i internowano ponad 3 tys. działaczy "Solidarności" i intelektualistów, a w następnych miesiącach liczba uwięzionych wzrosła do prawie 10 tys. Senat uznał, że "twórcy stanu wojennego, łamiąc ówcześnie obowiązującą konstytucję, dokonując wojskowego zamachu stanu dla obrony interesów obcego mocarstwa i utrzymania władzy, okryli się wieczną hańbą". Wskazano też, że do dzisiaj autorzy stanu wojennego nie zostali prawomocnie osądzeni.

Senatorowie zapoznali się także z informacją o udziale Polski w pracach Unii Europejskiej od stycznia do czerwca 2011 r. (w okresie prezydencji Węgier), którą przedstawił wiceminister spraw zagranicznych Maciej Szpunar.

Izba wybrała też swoich przedstawicieli w Krajowej Radzie Sądownictwa i Krajowej Radzie Prokuratury. Senat w Krajowej Radzie Sądownictwa będą reprezentować senatorowie Grażyna Sztark i Piotr Zientarski, a w Krajowej Radzie Prokuratury - senatorowie Zbigniew Meres i Sławomir Preiss.

Ponadto dokonano zmian w składach 5 komisji senackich.

 

 

Dzisiaj...
Dzisiaj jest: 2 Maj 2024    |    Imieniny obchodzą: Anatol, Zygmunt, Anastazy
Kontakt

Biuro Senatora Andrzeja Pająka

poniedziałek - piątek od godz. 8:30 do 14:00

ul. Adama Mickiewicza 139

34-200 Sucha Beskidzka

e-mail: biuro@pajakandrzej.pl

e-mail: dyrektor@pajakandrzej.pl

tel/fax: 33 873 39 16, 504 751 148, 504 751 163

 

 

Filia Biura Senatorskiego

w Trzebini

ostatni piątek miesiąca od godz. 9:00 do 11:00

ul. Rynek 18 (II piętro)

32-540 Trzebinia

 

Filia Biura Senatorskiego

w Wadowicach

poniedziałek od godz. 10:00 do 12:00

ul. Karmelicka 5

34-100 Wadowice

Budynek ZOZ (parter)


Pogoda
Klub Parlamentarny PIS

MyPIS

Informacja Samorządowa

Regionalny Portal Informacyjny

Małopolska Kronika Beskidzka

ALTERNATYWA PIS