Obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja w Skawicy – przemówienie senatora Andrzeja Pająka

W środę 3 maja 2017 r. pod stojącym na skawickim placu Jana Pawła II pomnikiem Pamięci Pokoleń świętowano rocznicę Konstytucji 3 Maja. W imprezie wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i gminnych, nie zabrakło tradycyjnie senatora Andrzeja Pająka, który wygłosił okolicznościowe przemówienie. Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja uświetniła występem Orkiestra Dęta ze Skawicy, a program artystyczny przygotowała młodzież z miejscowego Zespołu Szkół. Przedstawiciele instytucji działających na terenie gminy złożyli pod pomnikiem kwiaty.

„NA TYM FUNDAMENCIE MOŻNA ODBUDOWAĆ WSZYSTKO”

Wybitny polski historyk, publicysta, nauczyciel akademicki prof. Andrzej Nowak podczas niedawnego wykładu w klubie „Ronina” przypomniał nam wobec absurdalnych oskarżeń, że to co dobre zawdzięczamy łasce władców PRL, którzy zdecydowali się podzielić odpowiedzialnością za Polskę przy Okrągłym Stole, albo Europie w roku 2004 przyjmującej nas do swej struktury, następującą prawdę: „Nie możemy na to godzić w imię prawdy historycznej. Powinniśmy bronić prawdy historycznej o naszej historii, która jest dłuższa niż ostatnie 100 lat, nie zaczyna się też 4 czerwca 1989 r., ani 13 grudnia 1981 r., kiedy niektórzy rzucili legitymację partyjną i uważają, że od tego momentu zaczyna się historia, ani nie zaczyna się nawet 11 listopada 1918 r.”

Ile lat liczy Polska historia? Ponad 1050 liczy historia Polski , dokładnie opisana, bogata w wydarzenia wielkie, przynoszące chwałę, jak również te dramatyczne, wręcz tragiczne. Rok, który minął, rok 2016 – był Rokiem Jubileuszu 1050 – lecia Chrztu Polski. To w roku 966 historyczny władca Polski Mieszko I podjął decyzję o przyjęciu chrztu w obrządku zachodnim. To wydarzenie miało podstawowe znaczenie dla dziejów tak Narodu jak i Państwa. Od tego wydarzenia, od 966 roku Polski Naród miał zawsze pragnienie posiadania własnego, niezależnego państwa. W każdym czasie był gotowy zapłacić każdą cenę, by takowe własne i niezależne od obcych, państwo posiadać. Polska nie jest „znikąd”. Różne znamienite wydarzenia na przestrzeni tych ponad 1050 lat były udziałem tego Narodu. W dniu dzisiejszym wspominamy wielkie daty w naszej historii, dwa wielkie wydarzenia. Oba te wydarzenia łączą się, są dla nas Polaków przedmiotem dumy i nigdy nie powinny zniknąć z naszej pamięci, bo pamięć jest podstawowym czynnikiem, który decyduje o naszym istnieniu.

Zapytania, pytania w sprawach bieżących, oświadczenia
Głosowania

.

Oświadczenie majątkowe

Oświadczenie majątkowe Senatora RP [kliknij tutaj]

Przynależność do zespołów i grup parlamentarnych

 

  • Senacki Zespół Strażacki
  • Senacki Zespół Spółdzielczy
  • Parlamentarny Zespół na Rzecz Ochrony Życia i Rodziny
  • Parlamentarny Zespół Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych
  • Polsko - litewska grupa parlamentarna

Przynależność do komisji, podkomisji i klubów

W dniach 1−2 lutego 2012 r. odbyło się 5. posiedzenie Senatu. Rozpatrzono na nim 3 ustawy, które przyjęto bez poprawek. Wśród nich była m.in. ustawa zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw, uchwalona przez Sejm 27 stycznia 2012 r. na podstawie pilnego projektu rządowego. Za przyjęciem nowelizacji bez poprawek głosowało 59 senatorów, 22 było przeciw.

Nowela przesuwa z 1 września 2012 r. na 1 września 2014 r. termin wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Oznacza to, że dzieci urodzone w 2006 i 2007 r. w latach szkolnych 2012/2013 i 2013/2014 mogą rozpoczynać edukację szkolną, ale nie muszą. Zdecydują o tym rodzice. W ocenie rządu, zmiana terminu pozwoli na lepsze przygotowanie szkół na przyjęcie sześciolatków. W noweli przewidziano też, że w ciągu 2 najbliższych lat szkolnych nauczyciele wychowania przedszkolnego, w ramach zajęć z dziećmi 6-letnimi, które będą kontynuować przygotowanie przedszkolne, mają obowiązek rozwijania nabytej wiedzy i umiejętności tych sześciolatków z uwzględnieniem ich potrzeb rozwojowych.

Podczas debaty minister edukacji Krystyna Szumilas poinformowała, że we wrześniu 2011 r. do I klas poszło tylko 20% sześciolatków, ale były też gminy, w których naukę w szkole rozpoczęło 50, a nawet 100% 6-letnich dzieci. Według niej, miało to miejsce tam, gdzie samorządy prowadziły dialog z rodzicami. Minister edukacji dodała, że resort przygotował materiały informacyjne, dzięki którym samorządom będzie łatwiej przekonać rodziców do wcześniejszej edukacji szkolnej.

Senatorowie podjęli też 3 uchwały okolicznościowe. Inicjatorem uchwały ustanawiającej rok 2012 Rokiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku, która wpisuje się w obchody Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej, była Komisja Rodziny i Polityki Społecznej. W opinii Izby, uniwersytety trzeciego wieku to znakomity przykład pozarządowej organizacji samopomocowej. Funkcjonują one dzięki społecznej pracy wielu tysięcy wolontariuszy, poświęcających swój czas i energię dla dobra i rozwoju innych seniorów. W uchwale podkreślono też, że obejmujący dziś już ponad 350 uniwersytetów i ponad 100 tys. członków ruch społeczny w Polsce jest prawdziwym fenomenem na skalę europejską, niemającym sobie równego pod względem bogactwa działalności i inicjatyw. W uchwale Senat wyraził uznanie uczelniom, które działają na rzecz tworzenia i rozwoju uniwersytetów trzeciego wieku. Docenił także wkład samorządowców w rozwój seniorskich organizacji społecznych.

Z inicjatywy grupy senatorów PiS podjęto uchwałę w sprawie uczczenia 100. rocznicy śmierci błogosławionego księdza Bronisława Markiewicza. Senat oddał w ten sposób hołd "wielkiemu, działającemu na przełomie XIX i XX wieku, patriocie i wychowawcy dzieci i młodzieży z ubogich rodzin, założycielowi zgromadzeń zakonnych św. Michała Archanioła". W uchwale przypomniano, że ten charyzmatyczny wychowawca i wybitny organizator założył świeckie Towarzystwo "Powściągliwość i Praca", krzewiące wśród dzieci i młodzieży z ubogich rodzin ideę rzetelnej pracy. Głosił, że pracowitość podnosi rodziny i narody, a próżniactwo jest początkiem wszelkiego upadku materialnego i moralnego.

Uchwałę ogłaszającą maj 2012 r. Miesiącem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa podjęto z inicjatywy grupy senatorów PO. Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa zaczęła nadawać swoje audycje 3 maja 1952 r. Senatorowie podkreślili, że przez cały czas swojego istnienia "kształtowała świadomość społeczną i kulturową Polaków. Budowała polski patriotyzm. Przygotowywała nas do wolności, która przyszła w roku 1989, i do nowych zasad współżycia międzynarodowego". Senatorowie wyrazili wdzięczność rządowi USA za wsparcie finansowe i organizacyjne, a także Polakom na obczyźnie za ich "wytrwałość, pracę i bezprzykładne przywiązanie do kraju i rodaków". Izba dała wyraz przekonaniu, że instytucje i obywatele znajdą odpowiednie sposoby uczczenia zasług Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa i będą je stawiać za wzór środkom społecznego przekazu, służącym całemu narodowi i społeczeństwu obywatelskiemu.

Senat w wyniku głosowania tajnego wyraził zgodę na powołanie Magdaleny Gaj na stanowisko prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (65 głosów za, 20 - przeciw, 1 wstrzymujący się). Ponadto zapoznał się z programem prac Komisji Europejskiej na rok 2012, a także z informacją o pakiecie wieloletnich ram finansowych UE na lata 2014-2020 oraz informacją prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta o sytuacji w polskiej prokuraturze.

 

 

Dzisiaj...
Dzisiaj jest: 4 Maj 2024    |    Imieniny obchodzą: Florian, Malwina, Monika
Kontakt

Biuro Senatora Andrzeja Pająka

poniedziałek - piątek od godz. 8:30 do 14:00

ul. Adama Mickiewicza 139

34-200 Sucha Beskidzka

e-mail: biuro@pajakandrzej.pl

e-mail: dyrektor@pajakandrzej.pl

tel/fax: 33 873 39 16, 504 751 148, 504 751 163

 

 

Filia Biura Senatorskiego

w Trzebini

ostatni piątek miesiąca od godz. 9:00 do 11:00

ul. Rynek 18 (II piętro)

32-540 Trzebinia

 

Filia Biura Senatorskiego

w Wadowicach

poniedziałek od godz. 10:00 do 12:00

ul. Karmelicka 5

34-100 Wadowice

Budynek ZOZ (parter)


Pogoda
Klub Parlamentarny PIS

MyPIS

Informacja Samorządowa

Regionalny Portal Informacyjny

Małopolska Kronika Beskidzka

ALTERNATYWA PIS