Obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja w Skawicy – przemówienie senatora Andrzeja Pająka

W środę 3 maja 2017 r. pod stojącym na skawickim placu Jana Pawła II pomnikiem Pamięci Pokoleń świętowano rocznicę Konstytucji 3 Maja. W imprezie wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i gminnych, nie zabrakło tradycyjnie senatora Andrzeja Pająka, który wygłosił okolicznościowe przemówienie. Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja uświetniła występem Orkiestra Dęta ze Skawicy, a program artystyczny przygotowała młodzież z miejscowego Zespołu Szkół. Przedstawiciele instytucji działających na terenie gminy złożyli pod pomnikiem kwiaty.

„NA TYM FUNDAMENCIE MOŻNA ODBUDOWAĆ WSZYSTKO”

Wybitny polski historyk, publicysta, nauczyciel akademicki prof. Andrzej Nowak podczas niedawnego wykładu w klubie „Ronina” przypomniał nam wobec absurdalnych oskarżeń, że to co dobre zawdzięczamy łasce władców PRL, którzy zdecydowali się podzielić odpowiedzialnością za Polskę przy Okrągłym Stole, albo Europie w roku 2004 przyjmującej nas do swej struktury, następującą prawdę: „Nie możemy na to godzić w imię prawdy historycznej. Powinniśmy bronić prawdy historycznej o naszej historii, która jest dłuższa niż ostatnie 100 lat, nie zaczyna się też 4 czerwca 1989 r., ani 13 grudnia 1981 r., kiedy niektórzy rzucili legitymację partyjną i uważają, że od tego momentu zaczyna się historia, ani nie zaczyna się nawet 11 listopada 1918 r.”

Ile lat liczy Polska historia? Ponad 1050 liczy historia Polski , dokładnie opisana, bogata w wydarzenia wielkie, przynoszące chwałę, jak również te dramatyczne, wręcz tragiczne. Rok, który minął, rok 2016 – był Rokiem Jubileuszu 1050 – lecia Chrztu Polski. To w roku 966 historyczny władca Polski Mieszko I podjął decyzję o przyjęciu chrztu w obrządku zachodnim. To wydarzenie miało podstawowe znaczenie dla dziejów tak Narodu jak i Państwa. Od tego wydarzenia, od 966 roku Polski Naród miał zawsze pragnienie posiadania własnego, niezależnego państwa. W każdym czasie był gotowy zapłacić każdą cenę, by takowe własne i niezależne od obcych, państwo posiadać. Polska nie jest „znikąd”. Różne znamienite wydarzenia na przestrzeni tych ponad 1050 lat były udziałem tego Narodu. W dniu dzisiejszym wspominamy wielkie daty w naszej historii, dwa wielkie wydarzenia. Oba te wydarzenia łączą się, są dla nas Polaków przedmiotem dumy i nigdy nie powinny zniknąć z naszej pamięci, bo pamięć jest podstawowym czynnikiem, który decyduje o naszym istnieniu.

Zapytania, pytania w sprawach bieżących, oświadczenia
Głosowania

.

Oświadczenie majątkowe

Oświadczenie majątkowe Senatora RP [kliknij tutaj]

Przynależność do zespołów i grup parlamentarnych

 

  • Senacki Zespół Strażacki
  • Senacki Zespół Spółdzielczy
  • Parlamentarny Zespół na Rzecz Ochrony Życia i Rodziny
  • Parlamentarny Zespół Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych
  • Polsko - litewska grupa parlamentarna

Przynależność do komisji, podkomisji i klubów

W dniach 13–14 czerwca 2012 r. odbyło się 14. posiedzenie Senatu. Izba rozpatrzyła na nim 9 ustaw, do 2 wprowadziła poprawki. Zdecydowała też o wniesieniu do Sejmu projektu ustawy i podjęła 2 uchwały okolicznościowe. Ponadto Senat dokonał zmian w składach Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Spraw Zagranicznych. Senatorowie zapoznali się też z informacją o wynikach działalności Centralnego Biura Antykorupcyjnego w 2011 r., którą przedstawił jego szef Paweł Wojtunik.

W obecności ambasadora Republiki Słowackiej Vasila Grivny i chargé d’affaires ambasady Węgier w Polsce Petera Szeraticsa odbyła się również debata na temat sytuacji bieżącej i perspektyw rozwoju Grupy Wyszehradzkiej. Wcześniej podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Janusz Cisek przedstawił senatorom informację na temat aktualnej sytuacji Grupy Wyszehradzkiej, perspektyw jej dalszego rozwoju oraz celów polskiego przewodnictwa w niej.

Z inicjatywy senatora Janusza Sepioła Senat podjął również uchwałę w związku z objęciem z dniem 1 lipca 2012 r. przez Rzeczpospolitą Polską przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej. Za szczególnie ważne Izba uznała kształtowanie wspólnego stanowiska krajów Grupy Wyszehradzkiej w sprawach przyszłości polityki spójności i wieloletnich ram finansowych, corocznej procedury budżetowej i bezpieczeństwa energetycznego. Senatorowie zwrócili się do rządu polskiego o rozważenie dalszego istotnego zwiększenia finansowego wsparcia dla Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, zwłaszcza z myślą o realizacji projektów wyszehradzkich oraz jego funkcji stypendialnych, a także rozwijaniu współpracy w formule V4+.

Zaapelowano też do polskich samorządów oraz organizacji pozarządowych, by w roku polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej zwiększyły intensywność działań na rzecz zbliżenia środowisk i instytucji krajów grupy, upowszechniania ich historii, dorobku kulturalnego oraz wymiany idei i ludzi. Za podjęciem uchwały głosowało 90 senatorów, 1 był przeciw.

 

Izba jednomyślnie, 85 głosami, podjęła też uchwałę z okazji obchodów 100-lecia urodzin ppłk. hm. Zygmunta Szadkowskiego (1912–1995). W ten sposób senatorowie złożyli hołd ostatniemu przewodniczącemu Rady Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie ppłk. hm. Zygmuntowi Szadkowskiemu – jednemu z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii, odznaczonego Wielką Wstęgą Orderu Odrodzenia Polski.

„Przywołujemy postać i dokonania ppłk. hm. Zygmunta Szadkowskiego, mając nadzieję, że stanie się On dla młodego pokolenia Polaków moralnym autorytetem i wzorcem do naśladowania w codziennej odpowiedzialności za Ojczyznę” – napisano w uchwale. Jej projekt wniosła Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.

Senat rozpatrzył ponadto uchwałę Sejmu RP usuwającą niezgodności w ustawie z dnia 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych i wprowadził do niej 2 poprawki. Za podjęciem uchwały z poprawkami opowiedziało się 62 senatorów, 27 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. Pierwsza zmiana, autorstwa senatora Kazimierza Kleiny, ma na celu uzupełnienie, zawartego w art. 17 ustawy o SKOK, katalogu organów spółdzielczej kasy oszczędnościowo kredytowej o walne zgromadzenie. Poprawka druga, zaproponowana przez Komisję Budżetu i Finansów Publicznych oraz Komisję Ustawodawczą, określa czas (24 miesiące od wejścia w życie ustawy) obowiązywania przepisu art. 91 ust. 1 ustawy o SKOK, który reguluje kwestie ochrony depozytów zgromadzonych w kasach. Poparcia nie uzyskały 2 poprawki mniejszości komisji budżetu i ustawodawczej.

Z wnioskiem o usunięcie niezgodności wystąpił prezydent RP po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 12 stycznia 2012 r. (sygn. akt Kp 10/09), w którym TK uznał, że przepisy art. 17 pkt 1 i art. 91 ust. 1 i 2 ustawy z 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych są niezgodne z konstytucją. Jednocześnie trybunał stwierdził, że przepisy te nie są nierozerwalnie związane z całą ustawą.

Sejm w uchwale w sprawie usunięcia niezgodności w ustawie o SKOK, podjętej 25 maja 2012 r., uchylił jej art. 17, dotyczący organów kas oraz ust. 1 i 2 w art. 91, które dotyczyły bezpieczeństwa finansowego depozytów pieniężnych zgromadzonych w SKOK.

Warto przypomnieć, że w 2009 r. Sejm i Senat usunęły niezgodności w ustawie z 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw.

Wśród ustaw przyjętych na 14. posiedzeniu bez poprawek znalazła się m.in. nowelizacja ustawy o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych, której projekt przygotował rząd. Określa ona wymogi dla wódek czystej i smakowej, które na etykiecie mają oznaczenie geograficzne „Polska Wódka/Polish Vodka”. Jeśli producent zdecyduje się na używanie tej nazwy – co jest fakultatywne – to wódka przez niego wytwarzana musi spełniać szczególne wymagania jakościowe, surowcowe i technologiczne: nie zawierać dodatków innych niż woda albo wódka smakowa – o nadanym jej dominującym smaku innym niż smak surowców użytych do jej wyrobu, zawierać naturalne środki aromatyczne, a w szczególnych wypadkach – barwniki, maksymalny poziom cukru nie może przekraczać 100 g na 1 l czystego alkoholu. Nowelizacja ogranicza katalog surowców, z których można produkować alkohol z oznaczoną etykietą, do: żyta, pszenicy, owsa, jęczmienia lub pszenżyta albo ziemniaków, tradycyjnie uprawianych w Polsce. Ponadto cały proces produkcji alkoholu z tą etykietą musi odbywać się w naszym kraju. Wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek przedstawiła Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Senatorowie poparli go jednomyślnie, 93 głosami.

Izba przyjęła także bez poprawek (63 głosy za, 30 – przeciw) nowelizację ustawy o organizacji rynku rybnego, dostosowującą przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Zgodnie z nim, m.in. tzw. pierwszą sprzedaż ryb, które są objęte wzmożoną ochroną lub nadzorem, ograniczono tylko do centrów pierwszej sprzedaży. To wyodrębnione w porcie rybackim lub przystani rybackiej miejsca, wyposażone w niezbędną infrastrukturę i przeznaczone do prowadzenia sesyjnej lub aukcyjnej sprzedaży ryb. Takie centra znajdują się w Helu, Władysławowie, Darłowie, Ustce i Kołobrzegu. W pierwotnym brzmieniu ustawa przewidywała, że pierwsza sprzedaż miała się odbywać w centrach pierwszej sprzedaży lub innym miejscu określonym przez ministra właściwego ds. rybołówstwa. Projektodawcą nowelizacji był Senat. O przyjęcie nowelizacji bez poprawek wnosiła Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jej mniejszość zaproponowała 1 poprawkę, w trakcie debaty propozycję zmiany zgłosił także senator Jerzy Chróścikowski.

Zgodnie z wnioskiem Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, której sprawozdawcą na posiedzeniu był senator Andrzej Pająk, Senat jednomyślnie, 91 głosami, przyjął bez poprawek również ustawę o dokumentach paszportowych. Przewiduje ona wydłużenie z 12 miesięcy do 5 lat okresu, na jaki wydawany jest paszport dziecku, które nie ukończyło 5 lat. W tym celu zrównuje zasady wydawania paszportów małoletnim w wieku do lat 5 i małoletnim do 13 lat. Przy składaniu wniosku o wydanie paszportu dziecku nie będzie wymagana jego obecność. Ustawa rezygnuje także z zasady, zgodnie z którą małoletniemu do lat 5 wydaje się paszport tymczasowy, a paszport zwykły jedynie na żądanie rodziców. Wszystkie paszporty małoletnich mają być paszportami zwykłymi.

Z poprawkami senatorowie przyjęli natomiast nowelizację ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, uchwaloną z przedłożenia poselskiego, wprowadzającą mechanizm nowacji rozliczeniowej. Dotyczy ona rozliczania transakcji zawieranych na rynku finansowym (giełdy papierów wartościowych i rynki pozagiełdowe). Polega m.in. na tym, że w chwili przyjęcia przez izbę rozliczeniową transakcji do rozliczenia izba – która tym samym staje się bezpośrednio odpowiedzialna za rozliczenie transakcji – wstępuje w prawa i obowiązki stron umowy, czyli sprzedającego i kupującego. Wzmacnia to znacznie system dokonywania rozliczeń, gdyż izba rozliczeniowa musi doprowadzić do rozliczenia transakcji, choćby wiązało się to z wykorzystaniem jej własnego majątku w celu spełnienia świadczeń. Polska jest jednym z ostatnich krajów, w których rozwiązanie to nie zostało uregulowane w przepisach. W nowelizacji rozszerzony został także katalog transakcji objętych ochroną w zakresie postępowań upadłościowych, naprawczych i egzekucyjnych oraz likwidacyjnych o transakcje warunkowe, tzw. repo. Komisja Budżetu i Finansów Publicznych wniosła o wprowadzenie 7 poprawek do ustawy. Izba poparła 2 z nich i 3 zmiany zaproponowane przez senatora Kazimierza Kleinę. Poprawki mają charakter redakcyjny, doprecyzowujący, zapewniają też ustawie konsekwencję w zakresie rozróżnienia między obowiązkami wynikającymi z rozliczenia transakcji oraz prawami lub obowiązkami wynikającymi z samej transakcji. Za przyjęciem całości nowelizacji w takim kształcie opowiedziało się 63 senatorów, a 29 wstrzymało się od głosu.

Senat 62 głosami, przy 28 – przeciw i 1 wstrzymującym się, zdecydował również o przyjęciu z 3 poprawkami doprecyzowującymi, zaproponowanymi przez Komisję Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, nowelizacji ustawy o ujawnianiu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego. Dzięki zmianom w niej zawartym samorządy uzyskały dodatkowy czas na uzupełnienie informacji o nieruchomościach sektora publicznego. Nowelizacja wydłuża do 66 miesięcy termin – liczony od 19 listopada 2007 r., tj. od daty wejścia w życie ustawy – w jakim starostowie mają obowiązek uzupełnić wykazy nieruchomości sektora publicznego (państwowe i samorządowe) na poziomie powiatowymi przekazać je organom takim jak np. marszałkowie województw, wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast.

Izba zdecydowała ponadto o wniesieniu do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, ustawy – Prawo bankowe, ustawy o Banku Gospodarstwa Krajowego oraz ustawy o funduszach inwestycyjnych, dostosowującego system prawa do orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego z 15 marca 2011 r. (P 7/09) i 11 lipca 2011 r. (P 1/10). Projekt poparło 91 senatorów. Senat proponuje, aby dokumenty bankowe i funduszy sekurytyzacyjnych w postępowaniu cywilnym nie miały statusu dokumentów urzędowych nie tylko w odniesieniu do konsumentów, lecz także innych podmiotów, w tym przedsiębiorców.

Senatorowie zapoznali się też z informacją o wynikach działalności Centralnego Biura Antykorupcyjnego w 2011 r., którą przedstawił szef CBA Paweł Wojtunik. Jak podkreślił, w 2011 r., podobnie jak w latach ubiegłych, CBA skupiło swoją aktywność na przeciwdziałaniu zagrożeniom dla kluczowych zamówień publicznych, procesów prywatyzacyjnych oraz realizacji programów rządowych, w szczególności objętych tzw. tarczą antykorupcyjną. Zadania te zostały rozszerzone o osłonę projektów inwestycyjnych z zakresu energetyki, wykorzystywania środków unijnych, realizacji Polskiego Programu Energetyki Jądrowej, a także inwestycji związanych z realizacją projektów powiązanych z Euro 2012. Szef CBA poinformował, że w 2011 r. wzrosła liczba prowadzonych postępowań przygotowawczych i przedstawionych zarzutów, a także analiz przedkontrolnych oraz kontroli prowadzonych przez biuro.

 

 

 

Dzisiaj...
Dzisiaj jest: 28 Kwiecień 2024    |    Imieniny obchodzą: Waleria, Ludwik, Paweł
Kontakt

Biuro Senatora Andrzeja Pająka

poniedziałek - piątek od godz. 8:30 do 14:00

ul. Adama Mickiewicza 139

34-200 Sucha Beskidzka

e-mail: biuro@pajakandrzej.pl

e-mail: dyrektor@pajakandrzej.pl

tel/fax: 33 873 39 16, 504 751 148, 504 751 163

 

 

Filia Biura Senatorskiego

w Trzebini

ostatni piątek miesiąca od godz. 9:00 do 11:00

ul. Rynek 18 (II piętro)

32-540 Trzebinia

 

Filia Biura Senatorskiego

w Wadowicach

poniedziałek od godz. 10:00 do 12:00

ul. Karmelicka 5

34-100 Wadowice

Budynek ZOZ (parter)


Pogoda
Klub Parlamentarny PIS

MyPIS

Informacja Samorządowa

Regionalny Portal Informacyjny

Małopolska Kronika Beskidzka

ALTERNATYWA PIS