Podczas trwającego w dniach 25 - 26 kwietnia br. dziesiątego posiedzenia Senatu VIII kadencji Senator Andrzej Pająk złożył oświadczenie skierowane do Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomira Nowaka dotyczące poparcia budowy obwodnicy Makowa Podhalańskiego.

Poniżej treść oświadczenia.

Więcej…

 

W dniach 25 - 26 kwietnia 2012 r. odbyło się 10. posiedzenie Senatu. Rozpatrzono na nim 5 ustaw, 4 przyjęto bez poprawek, m.in. nowelizację ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Umożliwi ona przed EURO 2012 otwarcie dla ruchu nawet nieukończonych odcinków dróg krajowych i autostrad na podstawie warunkowej decyzji na określony czas. Ma to zapewnić przejezdność niektórych dróg krajowych o istotnym znaczeniu dla organizacji finałowego turnieju. Nowelizacja dopuszcza uzyskanie pozwolenia na użytkowanie drogi, mimo że nie wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały wykonane albo droga nie spełnia wszystkich wymagań ochrony środowiska, np. nie ma przy niej jeszcze ekranów dźwiękoszczelnych albo na pasie zieleni nie wysiano dotąd trawy. Od dnia wydania decyzji w sprawie użytkowania wykonawca będzie miał maksymalnie 9 miesięcy na dokończenie robót lub spełnienie wymagań ochrony środowiska.

 

Więcej…

 

W dniach 19 – 21 kwietnia br. w Andrychowie odbył się XIX Ogólnopolski Otwarty Festiwal Teatrów Amatorskich ODEON 2012. Jego zwycięzcą okazał się Teatr Przedmieście z Rzeszowa. Wśród widzów festiwalowych spektakli nie zabrakło senatora Andrzeja Pająka, który wraz z Burmistrzem Andrychowa wręczył nagrody laureatom. Jury podkreśliło bardzo wysoki poziom artystyczny tegorocznego festiwalu. Przed ogłoszeniem werdyktu i wręczeniem nagród na scenie Miejskiego Domu Kultury pojawił się gość specjalny festiwalu, Teatr Witkacego z Zakopanego ze spektaklem Music Hall.

 

Więcej…

 

Informujemy, że z dniem 25 kwietnia br. zostaje uruchomiona filia Biura Senatorskiego w Wadowicach. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lokalu przy ulicy Batorego 22 (budynek dawnej spółdzielni mleczarskiej – II piętro).

Biuro będzie czynne w godzinach 11:00 – 15:00 w każdą środę. Wraz z filią Biura Senatorskiego prowadzone będą filie Biur Poselskich Posłów Prawa i Sprawiedliwości Marka Łatasa i Krzysztofa Szczerskiego, czynne odpowiednio we wtorki i czwartki w godzinach 12:00 – 16:00.

 

 

Filia Biura Senatorskiego Senatora RP Andrzeja Pająka

ul. Batorego 22

34-100 Wadowice

tel. (33) 873 09 20, 504 751 148

Środa godz. 11:00 – 15:00 (możliwe uzgodnienie spotkania w innym terminie pod numerem telefonu Biura w Suchej Beskidzkiej – 33 873 39 16)

 

W dniach 11–12 kwietnia 2012 r. odbyło się 9. posiedzenie Senatu. Wśród 6 rozpatrywanych ustaw znalazła się m.in. ustawa o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja dostosowuje polskie prawo do postanowień unijnej dyrektywy w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy (CAFE). Dyrektywa wprowadza m.in. nowe rozwiązania dotyczące oceny jakości powietrza, przeciwdziałania złej jakości powietrza oraz norm jakości powietrza w zakresie drobnego pyłu zawieszonego PM 2,5 w powietrzu. Polska miała obowiązek wprowadzić zmiany do 11 czerwca 2010 r. Zgodnie z ustawą, minister środowiska w porozumieniu z ministrem zdrowia określi sposoby obliczania wskaźników średniego narażenia poszczególnych stref na pyły. Podział na 2 strefy, w których dokonuje się oceny jakości powietrza, zastąpiono podziałem na 3 strefy: aglomeracje powyżej 250 tys. mieszkańców, miasta powyżej 100 tys. mieszkańców, pozostałe tereny. Wprowadzono też nowy podział kraju na strefy (zmniejszono ich liczbę ze 170 do 46). Zmieniono zasady opracowywania programów ochrony powietrza i planów działań krótkoterminowych. Za niedotrzymanie terminów ich uchwalenia i realizacji będą groziły kary od 10 do 500 tys. zł. Na wojewódzkich inspektorów ochrony środowiska nałożono obowiązek corocznej oceny poziomów substancji w powietrzu w danej strefie za rok poprzedni, a także określania dla każdej ze stref poziomów zanieczyszczeń w powietrzu i sklasyfikowania w zależności od tego, czy przekraczane są dopuszczalne poziomy i docelowe wskaźniki ich zawartości w powietrzu. Zarządy województw będą opracowywały programy ochrony powietrza w celu osiągnięcia poziomów dopuszczalnych substancji w powietrzu. W razie przekroczenia poziomu substancji w powietrzu w danej strefie wojewódzkie zespoły zarządzania kryzysowego niezwłocznie powiadomią o tym społeczeństwo. W noweli przewidziano możliwość wydłużenia do 1 stycznia 2015 r. terminu osiągnięcia dopuszczalnych poziomów dwutlenku azotu lub benzenu w powietrzu, ale po wyrażeniu zgody w tej sprawie przez Komisję Europejską.

Komisja Środowiska oraz Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej wniosły o wprowadzenie do ustawy 3 poprawek doprecyzowujących. W trakcie debaty ustawę krytykowali senatorowie PiS, wskazywali m.in. na brak pełnej symulacji kosztów wdrożenia ustawy, zbyt wysokie kary. Bronili jej senatorowie PO, podkreślając, że jej uchwalenie to konieczność. W wyniku głosowania Izba odrzuciła wniosek o odrzucenie ustawy (60 głosów za, 27 – przeciw) i przyjęła ustawę wraz z 4 poprawkami (61 głosów za, 27 – przeciw). Jedna z nich umożliwia pozyskiwanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej środków finansowych na realizację systemu kontroli, w szczególności w zakresie programów ochrony powietrza i planów działań krótkoterminowych. W opinii Senatu, zmiana ta pozwoli na wyeliminowanie sytuacji, w których konieczność wykonywania obowiązków kontrolnych w zakresie realizacji programu systemu kontroli ograniczyłaby możliwości wykonywania innych zadań przez wojewódzkich inspektorów ochrony środowiska, w szczególności mając na względzie, że kontrole mają być prowadzone w ramach już posiadanych środków na bieżącą działalność.

Więcej…

 

W dniu 10 kwietnia br. senator Andrzej Pająk wziął udział w Oświęcimiu w obchodach II rocznicy katastrofy smoleńskiej zorganizowanych przez Komitet Terenowy Prawa i Sprawiedliwości w Oświęcimiu oraz miejscowy Klub Gazety Polskiej. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pod wezwaniem św. Maksymiliana Męczennika w intencji ś.p. Pary Prezydenckiej i wszystkich Ofiar Tragedii Smoleńskiej.

Więcej…

 

Poniżej zamieszczamy treść oświadczenia Senatora RP Andrzeja Pająka dotyczącego powodów jego nieobecności na uroczystości otwarcia drogi powiatowej w dniu 4 kwietnia br. Niniejsze oświadczenie stanowi wartościowe i szczere uzupełnienie materiałów publikowanych na łamach lokalnych mediów i tym samym ucina domysły "życzliwych" i obala poszczególne komentarze pozbawione jakiegokolwiek sensu, prawdy oraz znaczenia.

Więcej…

 

W sobotę 31 marca br. Andrzej Pająk korzystając z zaproszeń organizatorów uczestniczył w dwóch cyklicznych imprezach około wielkanocnych na terenach powiatu suskiego i wadowickiego. Wczesnym popołudniem był gościem Powiatowego Konkursu Palm i Potraw Wielkanocnych w Bieńkówce, i to w podwójnym charakterze, jako senator RP i jako członek Bractwa Zbójników spod Babiej Góry, które uczestniczyło w konkursie.

Więcej…

 

 

Dzisiaj...
Dzisiaj jest: 28 Kwiecień 2024    |    Imieniny obchodzą: Waleria, Ludwik, Paweł
Kontakt

Biuro Senatora Andrzeja Pająka

poniedziałek - piątek od godz. 8:30 do 14:00

ul. Adama Mickiewicza 139

34-200 Sucha Beskidzka

e-mail: biuro@pajakandrzej.pl

e-mail: dyrektor@pajakandrzej.pl

tel/fax: 33 873 39 16, 504 751 148, 504 751 163

 

 

Filia Biura Senatorskiego

w Trzebini

ostatni piątek miesiąca od godz. 9:00 do 11:00

ul. Rynek 18 (II piętro)

32-540 Trzebinia

 

Filia Biura Senatorskiego

w Wadowicach

poniedziałek od godz. 10:00 do 12:00

ul. Karmelicka 5

34-100 Wadowice

Budynek ZOZ (parter)


Pogoda
Klub Parlamentarny PIS

MyPIS

Informacja Samorządowa

Regionalny Portal Informacyjny

Małopolska Kronika Beskidzka

ALTERNATYWA PIS


Joomla extensions by Siteground Hosting