W poniedziałek 7 listopada 2016 r. z inicjatywy senatora Andrzeja Pająka odbyło się w Suchej Beskidzkiej spotkanie dr Maciejem Korkuciem, naczelnikiem Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Temat wykładu „Pamięć narodowa – czy jest nam potrzebna”, wprowadził uczestników spotkania w klimat zbliżającego się Święta Niepodległości, jak również przybliżył problematykę dziejów Polski i Polaków w XX wieku i wcześniejszych, co zgromadzeni przyjęli z ogromnym zainteresowaniem.

 

Późnym wieczorem 4 listopada 2016 r. zakończyło się 29. posiedzenie Senatu. Senatorowie bez poprawek przyjęli ustawę o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin „Za życiem”. Ustawa, której projekt przygotował rząd, ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia kobietom, które urodzą ciężko chore dziecko i ich rodzinom. Przewiduje, że z tytułu urodzenia się żywego dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, przysługuje jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł. Przewodnikiem rodzin po systemie wsparcia ma być asystent rodziny, którego zadaniem będzie koordynowanie dostępnej pomocy. Zgodnie z ustawą wsparcie dla rodzin oraz kobiet w ciąży będzie realizowane m.in. przez zapewnienie dostępu do informacji w zakresie rozwiązań wspierających, do diagnostyki prenatalnej oraz poprzez zapewnienie odpowiednich świadczeń opieki zdrowotnej. Ustawa m.in. gwarantuje kobietom w ciąży oraz dzieciom z ciężkimi chorobami prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach. Wsparcie obejmie też pomoc psychologiczną oraz prawną. Ustawa zakłada m.in., że dzieci do 18. roku życia z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie ich rozwoju lub w czasie porodu, będą mogły korzystać ze świadczeń opieki paliatywnej i hospicyjnej dzieci poza kolejnością.

Więcej…

 

W Gruzji 30 października br. odbyła się II tura wyborów parlamentarnych. Wybory obserwowała wspólna misja parlamentarna Sejmu i Senatu. W skład misji wchodzili senatorowie: Bogdan Borusewicz, Arkadiusz Grabowski, Wiesław Kilian, Ryszard Majer, Andrzej Pająk, Marek Pęk, Aleksander Szwed, Barbara Zdrojewska. Obywatele Gruzji wybierali parlamentarzystów w 50 okręgach jednomandatowych. Senatorowie rozpoczęli w niedzielę wcześnie rano obserwację głosowania. Przed otwarciem lokali wyborczych dwuosobowe zespoły rozjechały się do wybranych komisji, gdzie monitorowano przygotowania do ich otwarcia. Byli obecni przy otwarciu lokali i przyglądali się przebiegowi początku głosowania. Senatorowie prowadzili obserwację głosowania do godziny 20:00 czasu lokalnego, czyli do zamknięcia lokali wyborczych, a następnie w wybranych komisjach - proces zamknięcia lokalu wyborczego oraz liczenie głosów. Pierwsza tura wyborów w tym kraju odbyła się 8 października br. Wybory w Gruzji odbywają się w systemie mieszanym, proporcjonalno - większościowym (77 mandatów obsadzanych jest na zasadach proporcjonalnych, 73 – w okręgach jednomandatowych). W systemie proporcjonalnym zwycięstwo odniosło rządzące Gruzińskie Marzenie, które zdobyło 48,6% głosów. Drugie miejsce zajęła główna partia opozycyjna – Zjednoczony Ruch Narodowy (27%). Do parlamentu wszedł również prorosyjski Sojusz Patriotów Gruzji (5%). W okręgach jednomandatowych, w pierwszej turze wyłoniono 23 kandydatów. Reprezentują oni Gruzińskie Marzenie.

 

W dniu 27 października 2016 r. jubileusz dziesięciolecia istnienia obchodził w restauracji Magnolia w Budzowie juszczyński Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy. na niego nie tylko wychowanków, ale także pracowników i tych, którzy na przestrzeni dekady wsparli placówkę. W tym dniu wśród społeczności nie zabrakło senatora Andrzeja Pająka, który w przeszłości jako wieloletni Starosta Suski ściśle współpracował z władzami Ośrodka. W trakcie uroczystości nie zabrakło licznych podziękowań, a całość uświetniły występy artystyczne podopiecznych.

 

W dniu 25 października 2016 r. w Zespole Szkół Samorządowych w Krzeszowie odbył się już IX Powiatowy Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II. Tegorocznym tematem konkursu był Jan Paweł II - Świadek Bożego Miłosierdzia i Inicjator Światowych Dni Młodzieży. Wśród gości nie zabrakło senatora Andrzeja Pająka, który podkreślił znaczenie Konkursu oraz pogratulował dzieciom i młodzieży wiedzy.

 

Koło Gospodyń Wiejskich w Łączanach i Centrum Kultury i Promocji w Brzeźnicy byli organizatorami Dnia Seniora w Łączanach, który odbył się w sobotę 22 października 2016 r. Uroczystość dla seniorów swoją obecnością uświetnili Senator Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Pająk, Starosta Powiatu Wadowickiego Bartosz Kaliński, Wójt Gminy Brzeźnica Bogusław Antos oraz miejscowi radni i sołtysi. Święto Seniorów rozpoczęło się Mszą Świętą w Kościele pw. Matki Boskiej Anielskiej w Łączanach, a następnie świętowanie przeniosło się do pięknie udekorowanego Domu Strażaka.

 

 

W dniu 21 października 2016 r. zakończyło się 28. trzydniowe posiedzenie Senatu. W jego trakcie senatorowie wysłuchali trzech informacji. Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Dariusz Zawistowski przedstawił informację na temat jej działalności w 2015 r. Wiceminister rozwoju Radosław Domagalski-Łabędzki zaprezentował informację Prezesa Rady Ministrów o stanie Kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi a Kanadą (Comprehensive Economic and Trade Agreement, CETA). Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk przedstawił informację Rady Ministrów o realizacji w roku 2015 ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Senat przyjął siedem ustaw. Są to:

Więcej…

 

W dniach 13 – 16 października 2016 r. senator Andrzej Pająk gościł w Żytomierzu, gdzie odbywały się IX Dni Kultury Polskiej i XXII Międzynarodowy Festiwal Kultury Polskiej „Tęcza Polesia” w Żytomierzu zostały poświęcone obchodom Roku Henryka Sienkiewicza i Ignacego Jana Paderewskiego zorganizowane przez Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie pod Honorowym Patronatem Marszałka Senatu R.P. Pana Stanisława Karczewskiego, Marszałka Województwa Śląskiego Pana Wojciecha Saługi - przy wsparciu Żytomierskiej Obwodowej Rady i Administracji Państwowej, Żytomierskiej Rady Miejskiej, Senatu R.P. oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie i Konsulatu Generalnego R.P. w Winnicy. Patronat medialny nad wydarzeniami kulturalnymi organizowanymi w ramach Festiwalu i Dni Kultury Polskiej sprawowali Sojuz TV z Żytomierza, gazeta „Kurier Galicyjski” oraz czasopismo „Tęcza Żytomierszczyzny”. W bogatym programie IX Dni Kultury Polskiej w Żytomierzu znalazły się konferencje, koncerty, spotkania oficjalnych delegacji, dyskusje panelowe i wystawy.

 

 

 

Dzisiaj...
Dzisiaj jest: 3 Maj 2024    |    Imieniny obchodzą: Maria, Nina, Aleksander - ¦więto Konstytucji 3-Maja
Kontakt

Biuro Senatora Andrzeja Pająka

poniedziałek - piątek od godz. 8:30 do 14:00

ul. Adama Mickiewicza 139

34-200 Sucha Beskidzka

e-mail: biuro@pajakandrzej.pl

e-mail: dyrektor@pajakandrzej.pl

tel/fax: 33 873 39 16, 504 751 148, 504 751 163

 

 

Filia Biura Senatorskiego

w Trzebini

ostatni piątek miesiąca od godz. 9:00 do 11:00

ul. Rynek 18 (II piętro)

32-540 Trzebinia

 

Filia Biura Senatorskiego

w Wadowicach

poniedziałek od godz. 10:00 do 12:00

ul. Karmelicka 5

34-100 Wadowice

Budynek ZOZ (parter)


Pogoda
Klub Parlamentarny PIS

MyPIS

Informacja Samorządowa

Regionalny Portal Informacyjny

Małopolska Kronika Beskidzka

ALTERNATYWA PIS


Joomla extensions by Siteground Hosting