Grupa polskich posłów i senatorów uczestniczyła w dniach 5 - 9 października 2016 r. w misji obserwacyjnej podczas wyborów parlamentarnych w Gruzji. W grupie obserwatorów znalazł się senator Andrzej Pająk. Dwuosobowe zespoły złożone z członków Misji Obserwacyjnej Sejmu i Senatu odwiedziły ponad 100 lokali wyborczych m.in. w regionach Kachetii, Dolnej Kartlii, Wewnętrznej Kartlii i Imeretii. Obserwatorzy przyglądali się pracom Obwodowych Komisji Wyborczych; przestrzeganiu procedur rejestracji wyborców, wydawania kart do głosowania i sposobom w jaki zapewniana była tajność głosowania. Szczególną uwagę zwracano na zachowanie obserwatorów reprezentujących poszczególne partie w komisjach oraz ewentualne próby agitacji wyborczej na terenie lokali. Po zakończeniu głosowania, w wybranych Obwodowych Komisjach Wyborczych, członkowie Misji obserwowali proces zamykania lokali wyborczych i liczenia głosów. Działalność Misji oraz wnioski z prowadzonej obserwacji zostały przedstawione na konferencji prasowej w dniu 9 października 2016 r. w Tbilisi. Zadaniem polskich parlamentarzystów była obserwacja ostatniego etapu kampanii wyborczej i wyborów parlamentarnych w Gruzji. Ze względu na znaczenie polsko-gruzińskich relacji Sejm i Senat podjęły decyzję o udziale w misji 24 parlamentarzystów.

 

 

W dniach od 30 września do 2 października 2016 r. senator Andrzej Pająk przebywał na Europejskiej Konferencji Metodycznej Nauczycieli Polonijnych w Neapolu. W tym roku spotkanie zgromadziło blisko 40 uczestników m.in. z Włoch, Irlandii, Niemiec, Belgii, Wielkiej Brytanii, Szkocji, USA oraz Węgier. Wśród zaproszonych gości znaleźli się zasiadający w Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Senator Andrzej Pająk, Wiceminister Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak, , Konsul RP w Rzymie - pani Ewa Mamaj, Prezydent Kongresu Oświaty Polonijnej - pani dr Jolanta Tatara oraz Wiceprezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” pan Dariusz Piotr Bonisławski. Konferencja została zorganizowana przez SWP, Radę Oświaty Polonijnej we Włoszech. Celem tegorocznej edycji konferencji było wyposażenie przybyłych nauczycieli polonijnych nie tylko w wiedzę teoretyczną, ale również praktyczne umiejętności i narzędzia przydatne w edukacji polonijnej.

 

Senat na zakończonym 22 września 2016 r. posiedzeniu bez poprawek przyjął nowelizację ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, która zwiększa górny limit wydatków budżetowych na restrukturyzację górnictwa z 3 do 7 mld zł, a także nowelę ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego przedłużającą o 3 lata obecne zasady obliczania "janosikowego" dla województw. Senatorowie wprowadzili jedną poprawkę do specustawy zwiększającej skuteczność zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF). Izba na tym posiedzeniu podjęła uchwałę w sprawie wsparcia obywatelskich inicjatyw uczczenia 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Więcej…

 

W dniach 17 i 18 września 2016 r. w Zawoi odbyła się 32. Babiogórska Jesień. Jak co roku, również i tym razem impreza przyciągnęła liczną publiczność, wśród której nie zabrakło rodowitego zawojanina, byłego włodarza Zawoi, a obecnie senatora Andrzeja Pająka. Podkreślił on w swoim wystąpieniu wagę zawojskiego festiwalu i jego znaczenie dla zachowania tożsamości i przywiązania do rodzimej kultury. Najważniejszym punktem od wielu lat był jesienny redyk, czyli zejście owiec z hali Barankowej pod opieką bacy oraz juhasów. Na powitanie redyku wyszły zespoły regionalne „Zawojanki”, „Juzyna”, „Makowska Polana”, „L’ariella” z Włoch oraz zespół „Holny” z Zakopanego. „Holny” także dokonał tradycyjnego podziału stada. Po oficjalnym rozpoczęciu imprezy przez Marcina Pająka, wójta Gminy Zawoja i przez Andrzeja Pająka, Senatora RP oraz odśpiewaniu hymnu Górali Beskidzkich „Szumi jawor” rozpoczęły się występy zespołów folklorystycznych. Wystąpił zespół „Żywczanie”, „L’ariella” z Włoch, „Juzyna”, Muzyka z Oravskiej Polhory, „Annutara”, oraz „Trebunie-Tutki” i Urmuli z Gruzji z premierowym programem „Duch Gór”. W scenerię „Babiogórskiej Jesieni” wspaniale wpisali się twórcy ludowi i rękodzielnicy. W tegorocznym Kiermaszu Twórczości Ludowej i Rękodzieła Artystycznego wzięło udział prawie 60 wystawców.

 

W dniach 14 – 15 września 2016 r. w Alwerni miały miejsce Centralne Obchody 400-lecia Klasztoru w Alwerni oraz Ogrody Sztuki. W uroczystościach udział wziął senator Andrzej Pająk, który skierował do społeczności klasztornej okolicznościowy list.

Z okazji tak szacownego jubileuszu 400 - lecia Klasztoru w Alwerni, składam na ręce Ojca serdeczne gratulacje, podziękowania i życzenia dla całej Klasztornej Wspólnoty. Zakon Prowincji Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Zakonu Braci Mniejszych, zwany powszechnie Bernardynami, odegrał i odgrywa w polskim Kościele znaczną rolę. Gratuluję czterech wieków działalności na alwernijskiej ziemi, w trosce o dobro ludzi, zgodnie z przesłaniem świętego Franciszka z Asyżu, który zalecał Braciom dbać nie tylko o własne uświęcenie, ale też i o uświęcenie bliźnich, stąd charakterystyczne dla Bernardynów przebywanie i apostolstwo wśród prostego ludu poprzez kwestę, kaznodziejstwo, ale też i działalność kulturalną.

Więcej…

 

W dniach 12-14 sierpnia 2016 r. w Jabłonkowie na Zaolziu odbyło się 69. „Gorolski Święto” - największa impreza Polaków na czeskim Śląsku Cieszyńskim. Wśród zaproszonych gości byli: konsul generalny RP w Ostrawie Janusz Bilski, senator Andrzej Pająk z Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, wiceprzewodniczący Parlamentu RC Jan Bartošek, hetman województwa morawsko-śląskiego Miroslav Novák, poseł RP Piotr Pyzik, pełnomocnik Rządu RC do spraw województwa morawsko-śląskiego, karlowarskiego i usteckiego Jerzy Cieńciała, przedstawiciele władz Jabłonkowa i okolicznych miejscowości, również tych po drugiej stronie Olzy, delegacje wielu organizacji i stowarzyszeń.

 

 

 

W dniach 9 - 11 września 2016 r. w Suchej Beskidzkiej odbyła się „Szkoła demokracji”, warsztaty zorganizowane przez Stowarzyszanie na rzecz zmiany Systemu Wyborczego „JOW” i Fundacja JOW im. Jerzego Przystawy. W wykładach i dyskusjach udział wzięli samorządowcy i działacze z terenu całej Polski, w tym z powiatu suskiego. Uczestników odwiedził także senator Andrzej Pająk.

 

 

W sobotę 10 września 2016 roku Ochotnicza Straż Pożarna z Glichowa obchodziła jubileusz 60-lecia swojego istnienia. W strażackim święcie udział wziął senator Andrzej Pająk. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą polową koncelebrowaną pod przewodnictwem proboszcza Józefa Czarnego, odprawioną na scenie wielofunkcyjnej obok remizy OSP. Następnie odbyła się oficjalna część strażacka z udziałem wielu pocztów sztandarowych różnych jednostek OSP. Po podniesieniu flagi państwowej na maszt i odśpiewaniu hymnu narodowego przystąpiono do wręczania orderów i wyróżnień. Po części oficjalnej wszystkich obecnych zaproszono do budynku remizy na poczęstunek, a następnie bawiono się na okolicznościowym festynie.

 

 

Dzisiaj...
Dzisiaj jest: 3 Maj 2024    |    Imieniny obchodzą: Maria, Nina, Aleksander - ¦więto Konstytucji 3-Maja
Kontakt

Biuro Senatora Andrzeja Pająka

poniedziałek - piątek od godz. 8:30 do 14:00

ul. Adama Mickiewicza 139

34-200 Sucha Beskidzka

e-mail: biuro@pajakandrzej.pl

e-mail: dyrektor@pajakandrzej.pl

tel/fax: 33 873 39 16, 504 751 148, 504 751 163

 

 

Filia Biura Senatorskiego

w Trzebini

ostatni piątek miesiąca od godz. 9:00 do 11:00

ul. Rynek 18 (II piętro)

32-540 Trzebinia

 

Filia Biura Senatorskiego

w Wadowicach

poniedziałek od godz. 10:00 do 12:00

ul. Karmelicka 5

34-100 Wadowice

Budynek ZOZ (parter)


Pogoda
Klub Parlamentarny PIS

MyPIS

Informacja Samorządowa

Regionalny Portal Informacyjny

Małopolska Kronika Beskidzka

ALTERNATYWA PIS


Joomla extensions by Siteground Hosting