W tym roku Przełęcz Kossowa świętuje 50 lecie działalności. W sobotę 23 lipca 2016 r. klub zorganizował oficjalne obchody, na której obecni byli m.in. senator RP Andrzej Pająk prezes MPZN Ryszard Niemiec, oraz starosta wadowicki Bartosz Kaliński. Podczas obchodów nagrodzono wielu zasłużonych dla klubu działaczy, m.in. współzałożyciela klubu i pierwszego prezesa – Stefana Gajosa, który otrzymał medal 105-lecia MZPN. Jedną z ciekawszych atrakcji uroczystości było towarzyskie spotkanie Przełęczy Kossowa z hokeistami Unii Oświęcim. Rozegrano również mecz pomiędzy obecnymi, a byłymi piłkarzami klubu oraz turniej juniorów młodszych o puchar starosty wadowickiego.

 

W dniu 22 lipca br. Senat zakończył obrady 23. posiedzenia. Izba powołała Teresę Bochwic do składu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Ostatni dzień posiedzenia Senatu zdominowała kilkugodzinna, burzliwa dyskusja nad sprawozdaniem KRRiT z działalności w 2015 r. wraz z informacją o podstawowych problemach radiofonii i telewizji w ub. r., którą przedstawił przewodniczący KRRIT Jan Dworak. Senatorowie odrzucili to sprawozdanie. Na tym posiedzeniu Senat wyraził zgodę na powołanie Jarosława Szarka na stanowisko prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Izba rozpatrzyła i przyjęła 15 ustaw oraz przeprowadziła drugie czytanie senackiego projektu nowelizacji ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych.

23. posiedzenie Senatu rozpoczęło się od długiej i burzliwej debaty nad ustawą o Trybunale Konstytucyjnym.

Więcej…

 

W sobotę 16 lipca 2016 r. w Sidzinie odbyły się uroczystości z okazji jubileuszu 50-lecia koronacji obrazu Matki Boskiej Sidzińskiej. Mszy Świętej przy ołtarzu polowym przewodniczyli Kard. Stanisław Dziwisz wspólnie z bpem Tadeuszem Pieronkiem. Wśród gości był senator Andrzej Pająk oraz minister Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski. Liturgię uświetniła orkiestra dęta z Sidziny i Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich z Sidziny. Na zakończenie uroczystości przedstawiciele parafii, najpierw dzieci, potem młodzież, dorośli, przedstawiciele Związku Podhalan i ksiądz proboszcz Józefa Bafia zawierzyli się Matce Boskiej Sidzińskiej.

 

W piątek 15 lipca 2016 r. senator Andrzej Pająk przebywał w Londynie wraz z delegacją Senatu RP, której przewodniczył Marszałek Stanisław Karczewski. W skład delegacji wchodzili senatorowie: Maciej Łuczak, Grażyna Sztark, Artur Warzocha, Anna Maria Anders, Jerzy Fedorowicz, Jan Maria Jackowski, Małgorzata Kopiczko, Andrzej Pająk, Kazimierz Wiatr.

Marszałkowi Senatu w czasie wizyty towarzyszyli także m.in. wiceszef MSZ Jan Dziedziczak, szef gabinetu prezydenta i działającego w Kancelarii Prezydenta Biura ds. Kontaktów z Polakami za Granicą Adam Kwiatkowski oraz szef sejmowej komisji ds. łączności z Polakami za granicą Michał Dworczyk. Podczas pobytu w Londynie odbyły się spotkania m.in.: z Polską Macierzą Szkolną, wizyta w Instytucie J. Piłsudskiego, w Ognisku Polskim , gdzie odbyło się spotkanie z liderami brytyjskiej Polonii, wizyta w Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. W. Sikorskiego, spotkanie z przedstawicielami polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii.

Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii żyje od 800 tys. do 1 mln. Polaków. Polacy stanowią największą, stale rosnącą grupę narodowościową. Największymi skupiskami społeczności polskiej są: Londyn, Manchester, Birmingham, Nottingham, Sheffield, Coventry, Leicester, Bristol, Birmingham, Edynburg, Glasgow, Aberdeen, Northampton. Główne skupiska Polaków w Irlandii Północnej znajdują się w Belfaście, Newry i Londonderry.

 

 

Prawie 170 dzieci z Białorusi, Ukrainy, Litwy i Rosji przyjechało na wakacyjny wypoczynek do Krakowa w związku z akcją Podarujmy Lato Dzieciom ze Wschodu. Jest to 17. edycja akcji, dzięki której Małopolskę odwiedziło ponad 1,8 tys. młodych Polaków. We wtorek 12 lipca 2016 r. w Auli Polskiej Akademii Umiejętności powitano dzieci ze Wschodu. Wśród witających był członek senackiej Komisji Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą senator Andrzej Pająk. Dzieci spędzą ponad tydzień wakacji w Małopolsce. W akcji uczestniczą najubożsi młodzi ludzie zza wschodniej granicy, których rodziny kultywują polską tradycję i język polski. Podczas wypoczynku dzieci odwiedzą najciekawsze miejsca Krakowa: Wawel, Kazimierz, Muzeum Czartoryskich i Centrum Jana Pawła II, a także Kopalnię Soli w Wieliczce, sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Wadowice.

Więcej…

 

W poniedziałek 11 lipca 2016 r. w Centrum Kultury Górnej Orawy w Jabłonce zorganizowana została konferencja Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich, będąca jednym z elementów jubileuszu 450 lecie Jabłonki. Wśród gości był senator RP Andrzej Pająk, który na ręce wójta gminy Jabłonka złożył serdeczne życzenia z okazji tak uroczystego jubileuszu.

Podczas konferencji omówiono dwudziestoletnią działalność Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich. Przewodniczący – Starszy Gazda Marek Listwan przedstawił historię i dorobek Stowarzyszenia, Marcin Leśniakiewicz zaprezentował atrakcje turystyczno-krajoznawcze gmin babiogórskich, dyr. BPN Tomasz Pasierbek omówił walory przyrodnicze obszaru Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich, a wójt Antoni Karlak, mówił o "dobrych praktykach współpracy gmin z SGB na przykładzie Gminy Jabłonka".

Następnie na scenie Orawskiego Centrum Kultury zaprezentowali się: Kapela Skoblicka z Suchej Beskidzkiej, Mali Stronianie ze Stryszowa, Juzyna z Zawoi, Budzowskie Kliszczaki z Budzowa, Jaferki z Koszarawy, Babiogórzanie – Polana Makowska z Makowa Podhalańskiego, Orawianie z Lipnicy Wielkiej, Hajduki z Zubrzycy Dolnej, Jaszczurowianki z Mucharza, Stowarzyszenie Gospodyń Sidzinianki z Sidziny. Przez całe popołudnie można było oglądać wystawy wydawnictw Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich, strojów ludowych, rękodzieła ludowego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się potrawy regionalne - ciasta, pierogi, zupy i napoje.

 

450 – lecie Jabłonki jest nie tylko świętem tej gminy i wsi, ale przede wszystkim świętem wszystkich jej mieszkańców, władz powiatowych, gminnych i sołeckich, a także wszystkich gości i odwiedzających. Jabłonka to 450 lat tradycji, historii, to lata dobre i mądre, ale także lata trudne, które odcisnęły piętno w dziejach wsi i jej mieszkańców. Te wszystkie wydarzenia składają się na bogactwo Jabłonki i okolic, jej wielowiekową tradycję i obecny charakter.

Każdy jubileusz czy rocznica to chwile, w których zastanawiamy się nad przemijaniem czasu, rozważamy wówczas jego znaczenie i wpływ na nasze życie. Świętowanie 450 rocznicy istnienia Jabłonki to również czas refleksji nad upływem wieków i lat, ale też możliwość sięgnięcia do historii, z której przecież wynika nasza tożsamość, nasza teraźniejszość i przyszłość. W ciągu niemal pięciu wieków przeszło przez ten piękny orawski teren wiele pokoleń, wspominamy je dzisiaj i jesteśmy wdzięczni za to co dla nas zrobili.

Więcej…

 

W dniu 7 lipca 2016 r. w godzinach nocnych zakończyło się 22. dwudniowe posiedzenie Senatu. Izba wyraziła zgodę na odwołanie prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdaleny Gaj, nie wyraziła natomiast zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności za wykroczenia senatora Waldemara Bonkowskiego, o co wnioskował Komendant Główny Policji. Obrady Senatu pierwszego dnia rozpoczęły się od uczczenia minutą ciszy pamięci zmarłego senatora VIII kadencji Andrzeja Grzyba.W trakcie posiedzenia Izba przyjęła sześć ustaw, podjęła decyzję o wniesieniu do Sejmu trzech senackich projektów ustaw, a także przyjęła cztery uchwały.

Więcej…

 

W niedzielę 3 lipca 2016 r. Ochotnicza Straż Pożarna w Łętowni obchodziła jubileusz 110-lecia powstania i działalności. Z tej okazji odbyła się uroczysta Msza Święta, którą odprawił ks. Władysław Kulig – kapelan małopolskich strażaków w asyście ks. Stefana Stypuły – proboszcza Parafii w Łętowni oraz - zaprzyjaźnionego ze strażakami - o. Andrzeja Szczypty. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło senatora Andrzeja Pająka, który skierował do zgromadzonych list okolicznościowy, ponadto obecni byli: Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP dh Stanisław Pudo – Wójt Gminy Jordanów, Starosta Powiatu Suskiego - Józef Bałos, Wiceprezes Zarządu Powiatowego ZOSP - dh Stanisław Marek, Burmistrz Miasta Jordanowa - Iwona Bilska, Komendant Powiatowy PSP mł.bryg.Krzysztof Okrzesik, Przewodniczący Rady Gminy -Adam Kawula, Sekretarz Gminy Jordanów - Rafał Lubaszka, Prezes Banku Spółdzielczego w Jordanowie – Agnieszka Mroszczak, Wiceprezes BS - Kazimierz Rusin, Komendant Gminny OSP - dh Bogusław Wróbel, Honorowi Prezesi OSP: dh Stanisław Kowalcze oraz dh Zygmunt Galos, Honorowy Naczelnik OSP– dh Stanisław Paluszek, radni powiatowi i gminni, delegacja z zaprzyjaźnionej jednostki OSP z Tarnowa (gm. Ząbkowice Śląskie), a także poczty sztandarowe i delegacje z okolicznych jednostek OSP.

 

Jubileusz 110 – lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej to niezwykle doniosłe wydarzenie. To wielkie święto tych, którzy w swojej działalności zawsze kierowali się najszczytniejszymi ideami służenia społeczeństwu, niesienia pomocy poszkodowanym w czasie pożarów i innych miejscowych zagrożeń, ratując ich życie, zdrowie i mienie, ale także na przestrzeni tych wielu lat kultywowali piękne tradycje patriotyczne oraz niepodległościowe. Historię, a na jej tle wydarzenia, tworzą ludzie. Zarówno dzisiaj jak i 110 lat temu, nie można sobie wyobrazić sprawnie funkcjonującego społeczeństwa bez odpowiedzialnej i pełnej poświęcenia pracy strażaków. Ponad stuletni okres istnienia to znaczący czas w historii, to czas życia kilkunastu pokoleń, niektóre z nich musiały uginać się pod karbem życia w czasach zaborów, w czasach, gdy niepodległość Narodu Polskiego zdawała się być jedynie nieosiągalnym snem. My Polacy przywiązujemy znaczenie do tego co działo się w naszej historii, historii narodu, regionu, gminy, wsi jak i organizacji. Polacy potrafili gromadzić się w chwili zagrożeń, łączyli się dla wspólnej obrony i ochrony. Tak było wiek temu i tak jest po dzień dzisiejszy.

Więcej…

 

 

Dzisiaj...
Dzisiaj jest: 3 Maj 2024    |    Imieniny obchodzą: Maria, Nina, Aleksander - ¦więto Konstytucji 3-Maja
Kontakt

Biuro Senatora Andrzeja Pająka

poniedziałek - piątek od godz. 8:30 do 14:00

ul. Adama Mickiewicza 139

34-200 Sucha Beskidzka

e-mail: biuro@pajakandrzej.pl

e-mail: dyrektor@pajakandrzej.pl

tel/fax: 33 873 39 16, 504 751 148, 504 751 163

 

 

Filia Biura Senatorskiego

w Trzebini

ostatni piątek miesiąca od godz. 9:00 do 11:00

ul. Rynek 18 (II piętro)

32-540 Trzebinia

 

Filia Biura Senatorskiego

w Wadowicach

poniedziałek od godz. 10:00 do 12:00

ul. Karmelicka 5

34-100 Wadowice

Budynek ZOZ (parter)


Pogoda
Klub Parlamentarny PIS

MyPIS

Informacja Samorządowa

Regionalny Portal Informacyjny

Małopolska Kronika Beskidzka

ALTERNATYWA PIS


Joomla extensions by Siteground Hosting