W sobotę, 10 września 2016 r. na Suchej Polanie w sołectwie Lipnik odbył się coroczny Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich. Na rozpoczęcie odbyła się uroczysta Msza Święta z udziałem Senatora Andrzeja Pająka, Posła Jarosława Szlachetki oraz samorządowców z okolicznych gmin i powiatu myślenickiego. Ta wyjątkowa impreza odbyła się już XXVI-ty raz. Wyjątkowo licznie zgromadzeni uczestnicy swoją obecnością uczcili pamięci wszystkich walczących, poległych partyzantów i pomordowanych mieszkańców okolicznych miejscowości. Pierwszy raz został odczytany Apel Poległych poświęcony ściśle partyzantom poległym na Ziemi Myślenickiej w czasie II wojny światowej. Senator Andrzej Pająk, który był obecny po raz pierwszy na Zlocie, wyraził podziękowanie wszystkim organizatorom i był pod wielkim wrażeniem przebiegu tej patriotycznej imprezy.

 

W dniu 5 września 2016 r. w Senacie odbyła się uroczystość powołania 16 członków Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy marszałku Senatu, w której udział wziął senator Andrzej Pająk, członek senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. Marszałek Stanisław Karczewski wręczył akty powołania przedstawicielom Polonii ze wszystkich kontynentów i podziękował im za przyjęcie zaproszenia do Rady. Zadeklarował, że Senat razem z Radą będzie pracować na rzecz Polonii i Polski, na rzecz polskiej wspólnoty narodowej. Na uroczystości obecni byli wicemarszałkowie Senatu Maria Koc i Bogdan Borusewicz oraz członkowie senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą z jej przewodniczącą Janiną Sagatowską, a także szef Gabinetu Prezydenta RP, minister Adam Kwiatkowski, wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak i przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą Michał Dworczyk. W skład Rady weszli: Stanisław Aloszko, prezes Federacji Polonii Francuskiej, Adam Bąk, prezes Adam M. Bak Foundation (USA), Maria Szonert Binienda, wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej do Spraw Polskich, Andżelika Borys, przewodnicząca Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi, Emilia Chmielowa, prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie, Halina Csúcs Lászlóné, rzecznik narodowości polskiej przy Zgromadzeniu Narodowym Węgier, Jan Cytowski, prezes Rady Polonii Świata, Adam Gajkowski, wiceprezes Stowarzyszenia Nasza Polonia w Australii, Barbara Kukulska, prezes Zjednoczenia Polskiego w Johannesburgu (RPA), Tomasz Machura, powiernik Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii, ksiądz Zdzisław Malczewski, rektor Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii, Piotr Małoszewski, wiceprzewodniczący Chrześcijańskiego Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech, Tadeusz Pilat, prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych (Szwecja), Ewa Stasinowska, prezes Klubu Gazety Polskiej w Amsterdamie (Holandia), Aleksandra Ślusarek, przewodnicząca Związku Repatriantów RP - z Kazachstanu), i Rita Tamašunienė, poseł do litewskiego Sejmu, przewodnicząca klubu parlamentarnego AWPL-ZchR .

Więcej…

 

Senatorowie na posiedzeniu 9 września 2016 r. jednomyślnie przyjęli specustawę, która ma złagodzić skutki ekonomiczne wystąpienia afrykańskiego pomoru świń (ASF), a także ustawę o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej. Senatorowie rozpoczęli 25. posiedzenie od uczczenia minutą ciszy zmarłych w sierpniu br. byłych senatorów - Anny Kurskiej i Andrzeja Kralczyńskiego. Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wywodzi się z rządowego projektu. Zakłada ona wykup zdrowych świń od rolników ze strefy ochronnej, którzy nie mogą ich sprzedać na rynku, i przerobienie mięsa z tych świń na konserwy. Przewiduje ona, że zwierzęta, które osiągnęły wagę ubojową, byłyby skupowane przez zakłady przetwórcze po cenie nie niższej niż średnia rynkowa w regionie, a przed ubojem dwukrotnie badane na obecność ASF. Mięso ze zdrowych zwierząt byłoby przetwarzane w wysokiej temperaturze. Konserwy będą mogły kupić bez przetargu jednostki finansów publicznych na cele związane z ich działalnością, np. dla wojska lub na cele charytatywne. Produkty te znajdą się również w sprzedaży rynkowej. Ustawa ma wejść w życie dzień po dniu ogłoszenia.

Więcej…

 

W dniu 4 września 2016 r. na terenie skansenu odbyła się jedna z największych imprez kulinarnych w regionie pn. "Ziemniaczysko pod Lipowcem". Jednym z gości „Ziemniaczyska” był senator Andrzej Pająk. Cykliczna impreza od kilku lat przyciąga do Wygiełzowa rzesze lokalnych rzemieślników, gospodynie, zespoły taneczne i śpiewacze, a przede wszystkim mieszkańców regionu potrafiących docenić lokalną kuchnię i dobrą zabawę. Na terenie skansenu można było podpatrzyć, jak dawniej wytwarzało się różne przedmioty, a także spróbować swoich sił w rzemiośle ludowym.

 

W niedzielę 4 września 2016 r. na parkingu w centrum Sidziny zebrały się grupy wieńcowe, poczty sztandarowe, delegacje i liczni goście, którzy z tego miejsca w dożynkowym korowodzie przemaszerowali do kościoła pw. św. Mikołaja, gdzie okolicznościową Mszę Świętą koncelebrował proboszcz sidzińskiej parafii ks. Józef Bafia. Msza ta była początkiem XV Powiatowych Dożynek, zorganizowanych w tym roku przez Gminny Ośrodek Kultury w Sidzinie, Urząd Gminy Bystrej-Sidzinie oraz Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej. W rolniczym święcie wziął udział senator Andrzej Pająk. Po nabożeństwie barwny korowód prowadzony przez orkiestrę dętą z Sidziny przeszedł na plac festynowy, gdzie miała miejsce dalsza część dożynkowego święta. W trakcie dożynek wręczone zostały także nagrody dla wyróżniających się rolników z poszczególnych gmin z terenu powiatu suskiego, ufundowane przez Małopolską Izbę Rolniczą i Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej. Przez cały dzień podczas trwania rolniczego święta swoje stoiska prezentowali m.in. : Małopolska Izba Rolnicza, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Podbabiogórze”, ARiMR, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego, Babiogórski Park Narodowy oraz twórcy ludowi z obszaru Podbabiogórza.

 

 

W dniu 3 września 2016 r. w Bogdanówce w gminie Tokarnia odbyła się kolejna edycja imprezy regionalno - etnicznej pn. Tuka, czyli lokalnego obrzędu kopania ziemniaków. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt zaproszonych osób na czele z senatorem Andrzejem Pająkiem. Tradycyjnie już Tuka rozpoczęła się na ziemniaczanym polu gdzie dwa zespoły rywalizowały ze sobą w zbieraniu ziemniaków na czas, a następnie impreza przeniosła się do stuletniej stodoły miejscowego animatora kultury ludowej Andrzeja Słoniny, gdzie degustowano potrawy kuchni regionalnej i bawiono się przy muzyce ludowej zespołów regionalnych.

 

Tegoroczna małopolska wojewódzka inauguracja nowego roku szkolnego 2016/2017 miała miejsce w Zasani, gdzie odbywał się jubileusz 100-lecia szkoły podstawowej. Była to też okazja do przedstawienia jej patrona - króla Kazimierza III Wielkiego. W uroczystościach uczestniczyli senator Andrzej Pająk, parlamentarzyści, wojewoda małopolski Józef Pilch, małopolski kurator oświaty Barbara Nowak oraz przedstawiciele kuratorium i władz samorządowych.

 

Powiatowe Uroczystości Rocznicowe, upamiętniające wybuch II wojny światowej odbyły się w dniu 1 września 2016 r. w Wysokiej. Tradycyjnie w tym dniu w Wysokiej nie zabrakło senatora Andrzeja Pająka. Uroczystości rozpoczęły się przemarszem przybyłych delegacji i osób spod budynku remizy OSP do kościoła, gdzie odprawiona została okolicznościowa Msza Święta. Po niej wszyscy zgromadzeni wraz z pocztami sztandarowymi, prowadzeni przez orkiestrę OSP z Łętowni, udali się na cmentarz wojskowy gdzie odbyły się główne obchody. Rozpoczęło je poświęcenie przez księdza Jana Fryźlewicza proboszcza parafii w Naprawie odnowionego pomnika. Zamontowana została na nim nowa, granitowa tablica, na której umieszczono uzupełniony wykaz poległych żołnierzy. Po oficjalnych przemówieniach delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem obrońców Wysokiej. Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy zebrani zostali zaproszeni przez organizatorów na tradycyjną wojskową grochówkę, przygotowaną przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich.

 

 

 

Dzisiaj...
Dzisiaj jest: 3 Maj 2024    |    Imieniny obchodzą: Maria, Nina, Aleksander - ¦więto Konstytucji 3-Maja
Kontakt

Biuro Senatora Andrzeja Pająka

poniedziałek - piątek od godz. 8:30 do 14:00

ul. Adama Mickiewicza 139

34-200 Sucha Beskidzka

e-mail: biuro@pajakandrzej.pl

e-mail: dyrektor@pajakandrzej.pl

tel/fax: 33 873 39 16, 504 751 148, 504 751 163

 

 

Filia Biura Senatorskiego

w Trzebini

ostatni piątek miesiąca od godz. 9:00 do 11:00

ul. Rynek 18 (II piętro)

32-540 Trzebinia

 

Filia Biura Senatorskiego

w Wadowicach

poniedziałek od godz. 10:00 do 12:00

ul. Karmelicka 5

34-100 Wadowice

Budynek ZOZ (parter)


Pogoda
Klub Parlamentarny PIS

MyPIS

Informacja Samorządowa

Regionalny Portal Informacyjny

Małopolska Kronika Beskidzka

ALTERNATYWA PIS


Joomla extensions by Siteground Hosting